Saskaņa draud ar lieliem protestiem, ja valdība uzstās uz mācībām tikai latviešu valodā

24 komentāri

Topošās valdības deklarācijā ierakstīta apņemšanās veidot plānu pārejai uz vienotu standartu mācībām latviešu valodā valsts izglītības iestādēs. Pēc būtības tas nozīmē sagatavot platformu pārejai uz mācībām tikai latviešu valodā mazākumtautību skolās. Tomēr Saskaņa brīdina par vērienīgiem protestiem, ja jaunā valdība sāks īstenot šādu reformu.

Aptuveni desmit gadus valsts un pašvaldību finansētās mazākumtautību skolās 10 līdz 12 klašu skolēni 60% no mācību satura apgūst latviešu valodā, 40% mazākumtautību, pārsvarā krievu valodā. Nacionālā apvienība uzstāj – Latvijā ir jāmācās tikai latviski.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Nacionāļiem gan neizdevās panākt, lai valdības deklarācijā ieraksta apņemšanos pāreju uzsākt no 2018. gada. Toties par uzvaru viņi uzskata deklarācijā ierakstīto apņemšanos veidot plānu šādas reformas uzsākšanai. Deputāts Jānis Dombrava akcentēja, – apvienība uzstās, lai šis plāns taptu un tas tiktu īstenots.

Foto

Kategoriski pret valodas reformu mazākumtautību skolās ir Saskaņas deputāti. Deputāts Andrejs Klementjevs cer, ka Vienotība un ZZS neatbalstīs nacionāļu iniciatīvu. Saskaņa atgādina par vairāk nekā desmit gadus seniem notikumiem. Toreiz pēc tā dēvēto krievu skolu aizstāvju aicinājuma ielās izgāja tūkstošiem cilvēku. Toreizējais Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis mazākumtautību skolās ieviesa valodas proporciju 60 pret 40 un iemantoja iesauku Melnais Kārlis. Tagad var noprast, ka atkal ķerties klāt pie mazākumtautību skolu reformas Šadurskis nav gatavs.

Neoficiāli izskan, ka pēc potenciālā premjera Māra Kučinska uzstādījuma valdības deklarācijā neparādās datums no kura būtu jāuzsāk valodas reforma. Kučinskis ir lakonisks: pāreja no 2018. gada nav reāla.

Maz ticams, ka Kučinska valdība izstrādās kādu vērā ņemamu platformu pārejai uz apmācībām tikai latviski, jo ne Vienotība, ne Zaļo un zemnieku savienība šādas izmaiņas neuzskata par prioritāti. Reforma noteikti izraisītu arī pastiprinātu uzmanību Krievijā.

Video

24 komentāri

TOP komentāri

 • Latvietis
  +15

  Latvietis

  Kāmēc valstij ( arī man kā nodokļu maksātājam) būtu jāfinansē mācības svešvalodā? Tik pat labi arī Itāļi var iebilst...

  09.02.2016 21:15

 • Latviete
  +12

  Latviete

  Saskaņas piekritēji, ja reiz gribat dzīvot Latvijā tad nu esiet tik laipni un cieniet šo valsti, kultūru un valodu.... un ja tomēr nepatīk tad ir izeja, sakrāmēt čemodānu un nopirkt vienvirziena biļeti uz Krieviju, kur valsts valoda ir KRIEVU.

  10.02.2016 08:52

 • Patriots
  +11

  Patriots

  Kāds te sakars Krievijai? Cik var čakarēties ar to: "Ja nu Krievijai nepatīk, ja nu ir protesti utt." Vajag vēl kādu džeku kā Kaimiņš. Filma ir filma, bet perfekts piemērs bija filmā "Tumšais bruņinieks", Harvijs Dents, džekam neintresēja vai kādam kaut kas patiks vai nē. Sēdināna visus, vienā dienā pat veselus 500 ietupināja čokā. Amerikā bērni mācās Angliski, Angilijā Angliski, Krievijā Krieviski. Kapēc Latvijā gan Latviešiem, gan Krieviem jāmācās gan Latviešu, gan Krievu un retais Krievs kko saprot no Latviešu valodas? Problēma jau sākas ar to vien, ka Latvieši ir pieraduši ar Krieviem runāt Krieviski, jo viņiem tač nav tik viegli, bet tas jau tikai tāds sīkums,ka jau 40 gadus dzīvo Latvijā, bet nerubī nesūda. Ja Vācu, pat Amerikāņu meitenes gada laikā var iemācīties perfekti runāt Latviski un Krievi ne, tad pēdējais laiks kko mainīt. Cerams, ka uz šo Artuss ņems grožus savās rokās, jo tā nav tā mazākā problēma valstī!!

  10.02.2016 09:44

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas