Rīgas dome 7 reizes palielina nodokli mājokļiem, kuros nedzīvo deklarētie

10 komentāri

Daudzu Rīgas dzīvokļu īrniekus šogad sagaidījis nepatīkams pārsteigums – saimnieku prasība tajos deklarēt dzīvesvietu vai lielāka īres maksa. Tas tāpēc, ka Rīgas dome izlēmusi pamatīgi celt nekustamā īpašuma nodokli mājokļiem, kuros neviens nav deklarējis dzīvesvietu. Pašvaldībā skaidro, ka tas darīts, lai galvaspilsētā būtu mazāk tukšu dzīvokļu un izkustinātu nekustamo īpašumu tirgu. Tomēr nav noslēpjams, ka jaunie noteikumi domes kasi papildinās par miljoniem eiro.

Ar nodokļa paaugstināšanu cilvēki mudināti deklarēties galvaspilsētā. Tā varētu teikt par Rīgas domes lēmumu no šā gada septiņkāršot nekustamā īpašuma nodokli par tiem dzīvokļiem, kuros nav deklarēti iedzīvotāji. Faktiski ar šādu piespiedu pārdeklarēšanos pašvaldība būtiski audzēs ieņēmumus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Dzīvokļos, kuros līdz 1. janvārim ir deklarēts kaut viens cilvēks, nekustamā īpašuma nodoklis saglabāsies 0,2% apmērā no kadastrālās vērtības, bet tukšajiem dzīvokļiem likme uzkāps līdz 1,5%. Lielākais smagums gulsies uz īrnieku pleciem, jo, palielinot nodokli namīpašniekiem, pieaugs dzīvokļa īres maksa.

Lai no tā izbēgtu, daudzi īrnieki tika brīdināti un steidza pārreģistrēt savu dzīvesvietu vēl pērn. Tā, piemēram, decembrī, salīdzinot ar citiem gada mēnešiem, Rīgā deklarējušies par pieciem tūkstošiem vairāk iedzīvotāju. Tās, protams, ir labas ziņas galvaspilsētai, jo nu šo cilvēku ienākumu nodoklis ieripos Rīgas maciņā. Nekustamo īpašumu pārvaldnieku asociācijā domes mēģinājumus palielināt budžetu salīdzina ar burkāna un rīkstes principu.

Foto:

“Burkāns pirmais bija rīdzinieku kartes, par ko sabiedrība pamatīgi šūmējās, nebija apmierināti, pašvaldības nebija apmierinātas. Bet kaut kāds papildinājums iedzīvotāju skaitam Rīgā palielinājās. Apskatījās – par maz. Vajag vēl papildināt. Nu tad šobrīd tiek izmantots likumā atļautais rīkstes principu,” teic Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Piepiņš.

Viņš skaidro, ka problēmas būs tiem, kam ir daudz īpašumu, un banku meitu firmām, kuras pārvalda pārņemtos īpašumus. Taču jaunā nodokļa likme varētu izkustināt stagnējošo – nekustamo īpašumu tirgu.

“Tagad, izmainot nodokļu politiku, pilnīgi iespējams, ka notiks kāda kustība, jo bankām būs jāmaksā papildu nodokļi, tātad viņiem būs interese savu nekustamo īpašumu portfeli – dzīvokli vai māju – samazināt, lai nebūtu šīs te papildu izmaksas,” norāda Piepiņš.

Galvaspilsētā esot ap 40 tūkstošiem tukšu dzīvokļu, kuros neviens nav deklarēts, tāpēc to aplikšana ar lielāku nodokli esot taisnīga, uzskata Rīgas vicemērs. Iecerēts, ka šādi pašvaldības budžets šogad pieaugs par 13 miljoniem eiro. Viņš gan noliedz, ka tas esot bijis primārais mērķis. Akcents esot likts uz ko citu – lai būtiskus atvieglojumus izjustu ģimenes ar bērniem.

Dome esot saņēmusi ap 50 sūdzību no iedzīvotājiem, kuri pērnā gada pēdējās dienās gribējuši deklarēties Rīgā, bet tas tehniski nebija iespējams. Iedzīvotāju reģistrā saka, – iedzīvotāji paši par vēlu attapušies. Tiem, kuri nepaguva pārdeklarēties Rīgā vai to izdarīja janvārī, atlikušo gadu jārēķinās ar lielākiem dzīvokļu īres rēķiniem, jo tiks piemērots paaugstinātais nodoklis.

Skaties video!

10 komentāri

TOP komentāri

 • Izīrēju
  +5

  Izīrēju

  Es izīrēju 4 dzīvokļus, un par to nemaksāju valstij nodokļus. Pārbaudīt, kas tur dzīvo- nevienam nav tiesības, tie cilvēki, kas tur atrodas ir mani ciemiņi-un tā viņi ciemojas ar gadiem.Visi skaitītāji, ūdens.elektrības un gāzes, kā arī atkritumi ir uz mana vārda.Kā īrnieks maksā par dzīvokli tā veic arī pārējos maksājumus.Par dzīvokli viņi visi ir samaksājuši 2 mēnešus uz priekšu,tā kā nekur tā nauda nepazudīs,ja arī notērē elektrību uz 100 eiro, tas automātiski norēķinās,un jebkurā gadījumā dzīvot nāks jauns "viesis".Tā kā man papildus vēļ ir slēgta teritorija, slēgta māja, un video novērošana-kā arī apmācīti kaujas suņi uzreiz nogalinās nepazīstamos, tad es laipni lūdzu mēģināt īstenot savus 7X pamuļķā murgus.Nedeklarējaties-tā ir raušana uz muļķi-nu neviens nekādā veidā nevar pierādīt, ka tu te dzīvo.Var pierādīt tikai to, ka tas cilvēks, kā ciemiņš pārgulēja pa nakti manā mājā.Cilvēki neuzraujaties uz šitā idiotisma-dzīvojam,kā dzīvojām-un nodokļus maksājam paši sev!

  10.01.2016 11:29

 • marta
  +2

  marta

  Tumsoņas,tagad var deklarēt internetā un izdeklarēt.

  10.01.2016 14:09

 • Aija Rudaša
  +2

  Aija Rudaša

  Bet, protams! Primārais jau nebija iekasēt papildus vairākus desmitus miljonu! Rūpes par iedzīvotājiem! Kāpēc ne 2x lielāku, bet 7x?

  10.01.2016 11:35

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas