Rīgas Austrumu slimnīcā izmēģina modernu kuņģa vēža diagnostikas ierīci

1 komentārs

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā šajās dienās tiek izmēģināts kāds unikāls mēraparāts. Iepūšot tajā, ir iespēja pārbaudīt kuņģa veselību un noteikt, vai pastāv risks saslimt ar kuņģa vēzi. Izmēros iespaidīgā ierīce, kuru atveduši Austrijas zinātnieki, pagaidām gan tiek izmantota eksperimentālos nolūkos, lai tehnoloģiju uzlabotu un padarītu precīzāku.

Iespaidīgo ierīci, kas aizņem teju pusi telpas, atveduši Austrijas speciālisti. Aparāts maksā vairākus simtus tūkstošus eiro, un tā atvešana bijusi gana sarežģīta – iekārtai ir pamatīgs pārklājs, tā arī apdrošināta.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Latvija Austrijas speciālistiem ieinteresējusi, jo mūsu valstī ir salīdzinoši daudz kuņģa vēža slimnieku, krietni vairāk nekā Austrijā, tādēļ pie mums var veikt eksperimentus un pārbaudīt ierīces efektivitāti.

Foto

Pēc izelpas veikšanas datora ekrānā parādās līkne. Tā fiksē vairākus rādītājus, kam jāpievērš uzmanība. Pirms pārbaudes pacientam aptuveni sešas līdz astoņas stundas nevajadzētu neko ēst, smēķēt, mazgāt zobus, lai dati būtu precīzi.

Latvijā pašlaik ievākta informācija no padsmit vēža slimniekiem, kas piekrituši piedalīties ierīces testēšanā. Austrijas zinātnieku sapnis ir izveidot mazu izelpas testeri, ko iedzīvotāji varētu turēt savās mājās, un regulāri pārbaudīt izelpu, pārliecinoties par savu veselību. Paredzams, ka dati pāris sekundes pēc izelpas parādītos mobilā tālruņa ekrānā.

Doma ir šo ierīci ar USB vadu savienot ar mobilo tālruni. Tas darbotos automātiski, un ar īpašas aplikācijas starpniecību dati tiktu nosūtīti ārstam!

Pašlaik kuņģa vēzi var diagnosticēt, paņemot paraugu no pacienta audiem. Tas nozīmē, veikt gastroskopiju, jeb tautas valodā sakot, rīt “kobru”, kas ir gana mokošs un sāpīgs process.

Izrādās, ka kuņģa slimniekus pēc izelpas jau tagad spējot atpazīt īpaši mācīti suņi, tomēr šāda diagnostikas prakse neesot bieži lietota. Nākotnē gan ārsti cer paļauties uz precīzu medicīnas iekārtu, kas laikus spēs brīdināt cilvēku par draudošajām briesmām. Zinātnei progresējot, metodes varētu kļūt arvien vieglākas, ātrākas un efektīvākas.

Video

1 komentārs

TOP komentāri

  • Nu re
    0

    Nu re

    Nu baigi dod...'čehols'! Latviski vienkārši...apvalks vai pārvalks.

    21.01.2016 19:20

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas