Tikumība vai cenzūra? 1. ģimnāzijā skolēniem aizliedz rādīt filmu par franču dzejnieku

2 komentāri

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas direktors Māris Brasla aizliedzis skolēniem rādīt Agņeškas Hollandas filmu Total Eclipse, kas ir provokatīvs stāsts par franču dzejnieka Artura Rembo daiļradi, ceturtdien vēsta žurnāls Ir.

“Šai filmai ir vecuma ierobežojums no 18 gadiem, un klasē ir nepilngadīgas personas, tāpēc šo filmu rādīt nedrīkst,” žurnālam Ir skaidrojis direktors Brasla. Viņš nedomā, ka aizliegums jāvērtē kā izglītības satura cenzēšana.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Savukārt skolotāja Daiga Zirnīte uzskata, ka, visticamāk, tā ir cenzūra. Viņasprāt, mūsdienu jaunieši ir zinoši, turklāt “internetā redzējuši daudz vairāk netikumīgu lietu nekā es”, tāpēc ir ļoti svarīgi nevis aizliegt kādas tēmas, bet gan atrast īstos vārdus, kā par tām runāt.

Viņa atzīst, ka lente ir provokatīva, tāpēc ar klasi pirms filmas pamatīgi strādājot. “Rādu šo filmu ne tikai tāpēc, lai viņi uzzinātu, kā dzejnieks dzīvojis, bet, lai runātu par to, ko nozīmē būt ģeniālam, radošam, atrast jaunu pavērsienu mākslā, kaut ko būtisku paveikt,” žurnālā Ir citēta Zirnīte.

Direktora aizliegumu viņa vērtē asi: “Pirmo reizi ir tā, ka vairs negribu Latvijā dzīvot.” Skolotāja nolēmusi, ka turpmāk filmu tomēr izmantos savās stundās un arī citādi savus darba materiālus neplāno pārskatīt. “Šodien es smejos – manis dēļ [Rīgas mērs Nils] Ušakovs var departamentu nodibināt un ieviest kādu amatu, lai uz katru stundu skolotājas Zirnītes iepriekšējās dienās izveidoto materiālu pārskatītu. Viņš var pamēģināt arī domu policiju, manas domas revidēt, bet es nemainīšos,” saka Zirnīte, asi kritizējot grozījumus Izglītības likumā, kas var novest pie “domājošu cilvēku iznīcināšanas”.

Par filmu sūdzējies kādas audzēknes tēvs. Viņš e-klases vēstulē paudis sašutumu, kāpēc laikā, kad sabiedrībā tiek runāts par tikumības mācīšanu skolās, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā tiek popularizēta pederastija, vardarbība, alkoholisms, narkomānija un demonstrēts pornogrāfisks saturs. Tēvs aicināja nepieļaut šādas darbības.

Šis gadījums vienā no prestižākajām Latvijas skolām spilgti raksturo atmosfēru, kāda šoruden uzkarst arī citās skolās. Tā iemesls ir šovasar pieņemtie Izglītības likuma grozījumi, kas prasa skolās nodrošināt “izglītojamā tikumisko audzināšanu” un “aizsargāt” jauniešus no informācijas un metodēm, kas neatbilst šim mērķim.

2 komentāri

TOP komentāri

 • ES
  0

  ES

  Kas ir tikumiba? Ik pēc pāris gadiem mainit sievas(skat.Latvijas galvaspilsētas mēra paraugu),pensijas vecumā atstāt ģimenes un ar jauniem skuķiem savu meitu vecumā rūpēties par demogrāfiju(ari piemēri nav tālu jāmeklē, tepat citu pilsētu galvas).Galvenais, skali un gudri parunāt par tikumibu, godīgumu un atbildību.

  08.10.2015 18:08

 • Dzintars
  0

  Dzintars

  Ja šādi turpināsim, tad drīz Latvijā teiks tā: '' U nas v Latvii seksa ņetu!''. Tik "tikumiski " mēs būsim izskoloti. Sviests!

  08.10.2015 16:56

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas