Pļaviņu HES svin 50 gadus! Saruna ar vīru, kurš bijis klāt gandrīz visu šo laiku

0 komentāri

Šodien Pļaviņu HES atzīmē 50 gadu jubileju. Unikālā padomju laika celtne joprojām ir svarīgākais elektrības avots Latvijā. Pašlaik hidroelektrostacijā notiek rekonstrukcija, pēc kuras tā strādās ar vēl lielāku jaudu.

Andrejs Beikmanis Pļaviņu HES strādā jau 46 gadus. Atnāca vēl pavisam jauns. Tolaik, tālajos 60-tajos, HES speciālistus nevienā augstskolā nesagatavoja. Tāpēc Andreis Beikmanis mācījās strādājot. Tagad viņš atbild par visiem 10 hidroģeneratoriem. Saka, bojājumi notiek reti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Pašlaik Pļaviņu HES notiek rekonstrukcija. Vecos ģeneratorus maina pret jauniem. 50 gadus vecs vairs ir palicis tikai viens – numur trīs.

Decembrī Pļaviņu HES atzīmē 50 gadu jubileju. Tās celtniecība tiek uzskatīta par unikālu. Tās jauda ir tāda pati, kā vienam atomelektrostacijas blokam. Un tieši ar tādu domu Pļaviņu Hes arī uzcēla, lai tā varētu aizvietot toreizējās Ļeņingradas vai Ignalinas Atomelektrostacijas to avārijas gadījumā.

Foto

Pļaviņu HES ir lielākā Eiropā un viena no lielākajām pasaulē. 40 metru augstumā var uzkrāt līdz 90 miljoniem kubikmetru ūdens, kas ļauj hidroelektrostacijai strādāt ar ļoti lielu jaudu.

Hidroģeneratora rotējošā daļa sver 630 tonnas. Turbīna izlaiž cauri 280 kubikmetrus ūdens sekundē. Tās slēdz tikai tad, kad elektrības patēriņš ir vislielākais, vai to var lēti saražot un pārdot par labu cenu.

Pēc vadītāja prognozēm, šis gads pārspēs sausuma rekordu par visiem 50 gadiem. Tomēr Pļaviņu HES bija un paliks galvenais elektroenerģijas avots Latvijā. Tajā tiek saražots ap 20% no visa Latvenergo apjoma.

Piecdesmit gadu laikā caur Pļaviņu HES ir izplūduši 930 kubikkilometri ūdens – tas ir kā divi Rīgas līči. Kopumā te saražotas 76 teravatstundas elektroenerģijas – ar šādu apjomu Latvijas pieprasījumu varētu nodrošināt 10 gadus.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas