Plāno “sociālo spilvenu” no darba atbrīvotajiem skolotājiem

3 komentāri

Vairāku skolu slēgšanas un reorganizācijas dēļ simtiem skolotāju varētu palikt bez darba. Tā paziņojis izglītības ministrs Kārlis Šadurskis. Kā šo ziņu uztver pedagogi un vai plānots kāds kompensācijas mehānisms?

To, ka no aiznākamā gada plānots atbrīvot lielu skaitu skolotāju, izglītības ministrs Kālis Šadurskis paziņoja LNT raidījumā 900 sekundes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Foto

Lai risinātu tik nākotnē bez darba palikušo skolotāju problēmu, plānots izstrādāt likumu par skolotāju priekšlaicīgas pensionēšanās iespēju, ja izglītības iestāde tiek slēgta. Sākotnējā iecere, ka pelnītā atpūtā pedagogi varētu doties no 60 gadiem. Šāda “sociāla spilvena” ieviešana uz vairākiem gadiem prasītu 2,5 miljonus eiro.

“Ja mums ir iespēja šo finansējumu atrast, tad mēs uzrakstām šo likumu pietiekami ātri, “nofinalizējam”. Ideja uz papīra tiek uzlikta ātrāk. Ja finansējuma nav, nu tad mēs saprotam, ka skolu tīkla sakārtošana ir ļoti riskants pasākums, jo rada sociālu bezizeju kaut kādai daļai cilvēku, ko mēs nedrīkstam darīt. Šī nav krīze, šis nav karš,” teic Šadurskis.

Plānots, ka šo jautājumu valdībā apspriedīs aprīlī, kad tiks strādāts pie jaunā budžeta bāzes. Skolotāju arodbiedrība pedagogu atlaišanu pieņem kā neizbēgamu. Bet pieprasa ieviest vairākus atbalsta pasākumus. Piemēram, ir priekšlikums par izdienas pensijām pirmsskolas, speciālas izglītības un sporta pedagogiem, kas pašlaik tiek skatīts Saeima.

Bērnu un skolu skaita samazināšanās prasīs izmaiņas arī augstākās izglītības sistēmā. Izglītības uz zinātnes ministrija plāno pārskatīt pedagoģisko studiju programmas, budžeta vietu skaitu, kā arī nodrošināt to, lai jaunie pedagogi aiziet strādāt skolās.

Lielākā daļa jauno pedagogu aiziet strādāt privātajā sektorā. Ar skolotāja diplomu labprāt ņem par sekretāri vai personāla vadītāju. Turklāt jauni pedagogi labi kotējās ārzemēs. Izglītības ministram ir savs redzējums par to, kā noturēt speciālistus Latvijā. Vai sliktākajā gadījumā – atgūt viņu apmācībā ieguldīto naudu.

Cik gadu pedagoģijas studiju beidzējam būtu jāatstrādā Latvijā, pagaidām vēl nav skaidrs. Varētu būt kādi trīs vai četri. Atgādināsim, ka līdzīgi ierobežojumi top arī attiecībā uz medicīnas studentiem.

Video

3 komentāri

TOP komentāri

 • Pārslai
  +2

  Pārslai

  Neapvainojiet skolotājus, ja pati neesat spējusi ar sevi tikt galā! Vai arī esat kādam izlaidenim mamma, kurai visi skolotāji ir slikti, jo neatzīst Jūsu slaista un huļa pārākumu! Pastrādājiet pati skolā un veriet muti tad vaļā, ja Jums būs izcili sasniegumi pedagoģijā!

  05.03.2016 11:00

 • kaut kā dīvaini
  +1

  kaut kā dīvaini

  Ja runājam par jaunajiem speciālistiem (visās jomās), tad nav peļama ideja par to, ka, ja esi vietu aizņēmis un apmācību naudu tērējis - atstrādā! Un pēc tam vari darīt, ko vēlies ar tīru sirdsapziņu!

  05.03.2016 10:55

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas