Pēc kaitbordista vērienīgās meklēšanas, brīvprātīgie apkopojuši savus secinājumus

3 komentāri
Pēc kaitbordista vērienīgās meklēšanas, brīvprātīgie apkopojuši savus secinājumus
Foto: Zach Dischner/Flickr

Pēc vērienīgās pazudušā kaitbordista Renāra Mileikas meklēšanas, kurā tika iesaistīti un koordinēti vairāki simti brīvprātīgo, šīs meklēšanas akcijas organizatori apkopojuši savus secinājumus un ieteikumus šāda veida sabiedrības mobilizācijai.

Jau ziņojām, ka pazudušais R. Mileika tika atrasts miris ākamajā rītā pēc vērienīgajiem meklēšanas darbiem Rojas pludmalē. 10. janvārī viņš tika izvadīts un apglabāts.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Lūk, kaitbordista meklēšanas darbu organizatoru secinājumi:

Pirmkārt, lūdziet palīdzību glābšanas dienestiem

Uzzinot par personas pazušanu, nekavējoties jāinformē glābšanas dienests pa tālruni: 112. Gadījumā, ja negadījums noticis jūrā, papildus var informēt arī Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centru (MRCC) pa tālruni: 67323103.

Kādu informāciju sniegt glābējiem? 

Glābšanas dienestiem jānorāda:

 • konkrēta vieta, laiks, apstākļi, kādos pazudušā persona redzēta pēdējo reizi;
 • pazudušās personas izskats, apģērbs, ekipējums un citas svarīgas lietas;
 • kontaktpersona, ar kuru glābšanas dienestiem sazināties.

Glābšanas dienestiem jānosūta pazudušās personas fotogrāfija un karte ar iezīmētu vietu, kur pazudušā persona redzēta pēdējo reizi.

Glābšanas dienesta kontaktpersonas

Pēc glābšanas dienestu informēšanas, jānoskaidro iesaistīto dienestu kontaktpersonas, ar kurām sazināties par meklēšanas darbiem (piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības šoferis, dežūrējošais ārsts, VUGD ekipāžas glābējs un taml.).

Iesniegums Valsts policijā

Nepieciešamības gadījumā jāiesniedz iesniegums Valsts policijā par personas pazušanu.

Tāpat par personas pazušanu jāinformē pazudušās personas draugi, radi un paziņas.

Ieceliet meklēšanas darbu koordinatoru!

Jāieceļ galvenais meklēšanas darbu koordinators, kurš vadīs un organizēs meklēšanas darbus.

Koordinatoram jābūt emocionāli noturīgam, ar lielām darba, organizatora un vadītāja spējām, kurš var pieņemt lēmumus ārkārtas situācijās.

Tāpat jāieceļ koordinatora asistents, kurš nepieciešamības gadījumā var pārņemt meklēšanas darbu organizēšanu.

Koordinatora nepieciešamais aprīkojums – viedtālrunis, dators, pieeja internetam, lādēšanas ierīces, karte un citas lietas, ņemot vērā meklēšanas darbu vietu, apstākļus un specifiku.

Koordinatora galvenās funkcijas – vadīt meklēšanas darbus, koordinēt iesaistītās personas, to sadarbību, komunicēt ar glābšanas dienestiem, sabiedrību, medijiem, organizēt sapulces. Īpaši svarīgi izveidot un publiskot meklējamās personas fotogrāfiju, karti, shēmas un citas lietas, kas var noderēt meklēšanas procesā.

Karte – īpaši svarīga sastāvdaļa

Īpaši svarīgi izveidot un publiskot meklējamās personas fotogrāfiju, karti, shēmas un citas lietas, kas var noderēt meklēšanas procesā. Kartē jānorāda meklēšanas teritorija, atzīmējot pārmeklētās vietas, karte regulāri jāatjauno.

Sociālie tīkli un mediji

Ir jānorīko persona, kas atbildēs par meklēšanas darbu koordinēšanu sociālajos tīklos (Facebook, Draugiem.lv, Twitter, Instagram un citi). Portālos Facebook un Draugiem.lv jāizveido speciāla grupa ar nosaukumu (piemēram, Meklējam Jāni), kur jāpublicē informācija ar uzaicinājumu iesaistīties pazudušās personas meklēšanā, norādot meklēšanas vietu, darbības plānu, nepieciešamo aprīkojumu un ekipējumu, koordinatora kontaktus un citas svarīgas lietas. Tāpat jāaicina portālu lietotāji dalīties ar šo ziņu. Izveidotā grupa regulāri jāpapildina ar aktuālo informāciju par meklēšanas procesu, kā arī jāsniedz atbildes uz grupas lietotāju jautājumiem, ieteikumiem, piedāvājumiem. Publicējot ziņas sociālajos tīklos jāpievērš uzmanība valodas izvēlei (LAT/RUS/ENG), ņemot vērā meklēšanas reģiona specifiku. Visiem sociālajiem portāliem ir svarīgi izveidot un publicēt vienotu haštagu (tēmturi, mirkļbirku), piemēram #meklējamJāni.

Brīvprātīgo darbs

Meklēšanas darbiem jāpiesaista pēc iespējas vairāk brīvprātīgie, kurus vada koordinators. Jālūdz palīdzība vietējai pašvaldībai, vietējiem iedzīvotājiem, zemessargiem, medniekiem, jaunsargiem, skautiem, kinologiem, ūdenslīdējiem un citām personām, kuras var palīdzēt meklēšanas darbos. Ja meklēšanas darbi ir apjomīgi, tad brīvprātīgos var sadalīt apakšgrupās, katrai grupai izvirzot savu atbildīgo.

Sabiedrībā zināmi cilvēki

Meklēšanas procesā jāpiesaista sabiedrībā pazīstami cilvēki, viedokļu līderi, politiķi un citas personas, kuras var palīdzēt meklēšanas darbos.

Drošība

Liela uzmanība jāpievērš brīvprātīgo drošībai – meklēšanā aizliegts doties vienatnē, jābūt pienācīgam ekipējumam (apģērbs, uzlādēti mobilie tālruņi, lukturi, atstarojošās vestes, un taml.).

Speciālā tehnika

Jāapzina un meklēšanas procesā jāpiesaista speciālā tehnika un aprīkojums, kas var palīdzēt veikt meklēšanas darbus – kvadracikli, ūdensmotocikli, laivas, traktori, helikopteri, lidmašīnas un cita tehnika.

Vietējie iedzīvotāji

Jāņem vērā vietējo iedzīvotāju, brīvprātīgo ieteikumi un priekšlikumi par meklēšanas darbiem konkrētā reģionā, tā specifiku.

Mediji

Jāinformē ziņu aģentūras un mediji, nosūtot tiem preses relīzi ar informācijas apkopojumu par pazudušo personu un tās meklēšanu. Tāpat jāinformē digitālie mediji, radio, reģionālie radio, TV ziņu dienesti un drukātā prese.

 

Sargiet sevi!

3 komentāri

TOP komentāri

 • edza
  0

  edza

  GPS raidītājs arī noderētu drošvien.

  19.01.2015 16:09

 • Tims
  0

  Tims

  Lūk, labs ieteikums! Es vēl ieteiktu - dodoties aktīvi sportot vai atpūsties, vilkt atstarojošas vestes, košu, krāsainu apģērbu, gan uz ūdens, gan kalnos, gan mežā, daudz lielākas iespējas pēc tam atrast cietušo. Nodrošināties pirms! Būtu jāveido tāda kampaņa, uzrunājot cilvēkus, kas nodarbojas ar dažādiem aktīvas atpūtas veidiem-vienmēr rūpēties par savu un apkārtējo drošību.

  16.01.2015 16:40

 • Miks
  0

  Miks

  Un tiem, kas nodarbojās ar ekstrēmām lietām jūrā, pirms tam ieteicams informēt RIGA RESCUE (+371 67323103 +371 29476101 +371 67082070 16VHF) par savām aktivitātēm un vietu, kur tas tiek darīts, cik cilvēki, un kādi ir glābšanas līdzekļi, un cik ilgu laiku. Mums buru jahtu kapteiņiem, tā ir pašsaprotama darbība, pirms došanās jūrā. Tā pat arī var uzzināt par citiem burātājiem izvēlētajā maršrutā utt. VHF rokas rācija, vel ir noderīga lieta brīvprātīgajiem meklētājiem, var uzreiz sazināties ar glābējiem jūrā un gaisā. (lētākās maksā ap 20 euro)

  16.01.2015 08:05

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas