Pašnāvības Latvijā izdara pārsvarā ekonomisku iemeslu dēļ

1 komentārs

”Tēmas mēdz atkārtoties, un pārsvarā tās tomēr ir saistītas ar ekonomisko situāciju. Tā ir tāds blakus faktors, ko cilvēkam ir vieglāk atrast par iemeslu, – tas, ka nevaru nopelnīt pietiekami daudz naudas, ir iemesls, kāpēc es slikti jūtos, un, tā kā es neko nevaru atrisināt, tad man rodas domas par pašnāvību,” pašnāvnieku domāšanu ieskicē krīžu un konsultāciju centra ”Skalbes” psiholoģe, psihoterapeite Inese Ruka.

Latvijā pērn pašnāvību izdarījuši 382 cilvēki, bet 2012. gadā – 443 cilvēki. Reģionu griezumā augstākie pašnāvību rādītāji vērojami Latgalē un Kurzemē. Vēl aizvien visbiežāk labprātīgi no dzīves izvēlas aiziet vīrieši, turklāt nereti sociālekonomisku iemeslu dēļ, piemēram, kad zaudēts darbs vai tiek maksāta maza alga, un viņi nespēj apgādāt ģimeni. Kā iemeslu psihologi min arī milzu kredītu cilpu, kas karājas pār visu ģimenes pavardu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Krīžu un konsultāciju centra ”Skalbes” psiholoģe, psihoterapeite Inese Ruka:

Pārsvarā mūsu sabiedrībā pašnāvība vēl aizvien ir tabu temats, un labākajā gadījumā šādā situācijā citi cilvēki vien nosaka: ”Labi, labi, gan jau viss būs kārtībā, šīs stulbās domas izmet no galvas!”

Latvija pašnāvību īpatsvara ziņā aizvien atrodas līderos starp Eiropas Savienības (ES) valstīm – mūsu valsts ieņem neglaimojošo trešo vietu.

Lai mūs izrautu no šīs neglaimojošās statistikas, pirms diviem gadiem krīzes centrs Skalbes izveidoja interneta forumu Stāsti un dzīvo, kur emocijām un viedokļiem var apmainīties krīzes situācijās nonākušie. Nereti forumā viesojas arī cilvēki, kuri kā vienīgo risinājumu krīzē redz pašnāvību.

Divu gadu laikā forumu apmeklējuši vairāk nekā divi simti lietotāju, un tajā ir teju 6,5 simti ierakstu. Cilvēki forumā var rakstīt anonīmi, tāpēc viņi citi foruma dalībniekiem uztic krīzes, kas saistītas ar problēmām ģimenē, darbā vai skolā. Atsevišķos gadījumos arī centra speciālisti iesaistās sarunās un sniedz padomus.

Plašāk par šo tematu – LNT raidījuma 900 sekundes sagatavotajā sižetā!

1 komentārs

TOP komentāri

  • crime
    +1

    crime

    Par novešanu llīdz pašnāvībai draud kriminālatbildība- veiksmes stāsta autorus cietumā!

    23.10.2014 23:17

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas