Pasaulē postošākā atomelektrostacijas katastrofa. Černobiļas kodolavārijai – 30

0 komentāri

Otrdien, 26. aprīlī, aprit 30 gadu, kopš Černobiļā notika pasaulē lielākā atomelektrostacijas avārija.

To otrdien atcerēsies arī Latvijā, avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem pasniedzot īpašas piemiņas zīmes.

Avārija notika testa laikā, sakrītot vairākiem faktoriem, tostarp nepilnībām reaktora konstrukcijā un cilvēku pieļautai paviršībai.

Tā rezultātā, sprāgstot pirms trīs gadiem iedarbinātam reaktoram, vairāku simtu kilometru attālumā no Latvijas sākās milzīga radiācijas izplūde. Paaugstināta radioaktivitāte tika konstatēta daudzviet Eiropā, tai skaitā arī atsevišķās vietās Latvijā.

Lai piedalītos kodolavārijas seku likvidācijā, tika mobilizēti aptuveni 800 000 cilvēku.

Aptuveni 6000 cilvēku devās turp arī no Latvijas.

Aptuveni sestā daļa no kodolavārijas seku likvidācijā iesaistītajiem ir aizgājuši mūžībā, bet pārējiem radiācijas dēļ jāsadzīvo ar veselības problēmām. Vairāk nekā 3000 dalībnieku piešķirta invaliditāte, bet apmēram 500 zaudējuši darba spējas 10% līdz 25% apmērā.

Černobiļas avārija pēc starptautiskās klasifikācijas novērtēta ar septīto jeb augstāko līmeni.

Šajā pašā kategorijā ierindojas pirms pieciem gadiem notikusī Fukusimas atomelektrostacijas avārija Japānā. Tur gan radioaktīvo vielu izplūde bija desmit reizes mazāka nekā Černobiļā.

Černobiļas atomelektrostacijas pēdējais reaktors tika apturēts 2000. gadā, bet uz tās apkārtni tiek rīkoti tūrisma braucieni.

Tikmēr pētnieki 30 gadus pēc kodolavārijas konstatējuši piesārņojumu piena, sēņu, kā arī koka paraugos, kas paņemti pat 200 kilometru attālumā no atomelektrostacijas. Tas nozīmē, ka cilvēki joprojām ir pakļauti riskam gan caur pārtiku, gan kokmateriāliem, ko izmanto būvniecībā, vai malku.

FOTO: Černobiļa 2016. gadā

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas