Par gada vārdu izvēlēti ”ausīši”, par nevārdu – ”aplikācija”

0 komentāri

Par šā gada vārdu valodnieki izvēlējuši vārdu ”ausīši” jeb jaunu apzīmējumu ausu sildītājiem. Savukārt gada nevārda gods piešķirts ”aplikācijai”.

”Ausīši” konkurencē uz gada vārda godu pārspēja ”plastalas” jeb krokšu latvisko apzīmējumu, ”sirdsprojektu”, ”aprisinājumu”, kā arī ”lamu pirkstu”. Par “lamu pirkstu” turpmāk rosināja apzīmēt vidējo pirkstu, kas dažādās dzīves situācijās tiek rādīts, lai paustu nepatiku.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Tāpat ”ausīši” valodnieku vērtējumā pārspējuši vārdu salikumu ”labs i” ” krieviskā ”davai” vietā, kā arī vārdu ”derīgot”, ar kuru turpmāk varētu aizstāt vārdu ”validēt”.

Līdz ar “ausīšu” triumfu uzvaras laurus neizdevās gūt arī vārdam ”kremlini”, ar kuru tika rosināts apzīmēt Kremļa politikas atbalstītājus Latvijā.

Tāpat izteikta šogad bijusi radoša tendence gada vārda godā iecelt pašdarinājumus – jaunvārdus, no kuriem viens ir “strēdzeklis”, kas lietojams satiksmes sastrēguma jeb “korķa” vietā.

Par gada nevārdu valodnieki šogad atzinuši ”aplikāciju”, skaidrojot, ka Latvijā ar šo vārdu saprot aplikāciju papīru, nevis informāciju tehnoloģiju nozares programmas.

Tāpat uz gada nevārdu šogad pretendēja ”sieviešu aukstā gaļa”, ”melnais ledus”, ”pigmeju pundurezis”, no krievu valodas aizgūtais izteiciens ”kā rezultātā”, kā arī tādi vārdi kā ”stāvizrāde”, “kamingauts”, ”veiksmes stāsts”. Tāpat iespējas iegūt gada nevārda titulu bija arī vārdam ”Rīga”, ja garumzīmes vietā tam ir sirsniņa.

Savukārt par gada spārnoto frāzi šogad atzīts partijas No sirds Latvijai līderes Ingunas Sudrabas teiktais ”Nē, es tā neesmu” un Latvijas Reģinu apvienības deputāta Artusa Kaimiņa sacītais ”Tu zini, kas es esmu?”. Jāpiebilst, ka I. Sudraba sevi neatpazina Rīgas lidostas uzņemtā video, kurā viņa redzama kāpjam uzņēmēja Ivara Strautiņa privātajā lidmašīnā. Savukārt A. Kaimiņš savu spārnoto frāzi lietoja, kašķējoties ar Rīgas 1. Rokkafejnīcas apsargiem.

Foto: Arta Lāce, LNT Ziņas

Foto: Arta Lāce, LNT Ziņas

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas