Onkoloģisku saslimšanu ārstniecībai nepieciešams vairāk modernu medikamentu un fiansējuma

0 komentāri

Onkoloģiskās slimības parasti saistās ar izteikti negatīvām emocijām. To apliecina, gan ārsti, gan pacienti. Tas ir arī galvenais iemesls, kāpēc cilvēki pie speciālista vēršas tikai tad, kad slimība jau progresē. Nesen Latvijas zinātnieki atklājuši pretvēža medikamentu, taču arī tas situāciju šobrīd nesola uzlabot.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki ir atklājuši pretvēža medikamentu – diemžēl mūsu pacienti un ārsti par šo veiksmes stāstu var vien sapņot, jo zāļu izstrādi apmaksājusi kāda Dānijas kompānija, tāpēc Latvijas iedzīvotājiem uz to izmantošanu ārstēšanā var nākties gaidīt vēl gadiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Sliktā ziņa ir tā, ka mūsu zinātnieki to ir izstrādājuši, bet viņiem nav pieticis līdzekļu un nācās to finansējumu meklēt ārpusē, ja tas būtu izdarīts tepat Organiskās sintēzes institūtā ar Latvijas valsts atbalstu, tad tie būtu ļoti labi naudas līdzekļi ko varētu iegūt par šī patenta pārdošanu,” norāda  Latvijas Onkologu asociācijas prezidents Jānis Eglītis.

Pret līdzekļu trūkumu atduras arī onkoloģisko pacientu ārstēšana. Situāciju onkoloģijā nevar atraut no situācijas veselības nozarē kopumā.

”Pacients ir ieinteresēts, neatkarīgi no tā, kāda ir sistēma, pēc iespējas ātrāk nonākt pie ārsta un pēc iespējas ātrāk atklāt slimību lai to varētu ārstēt, jo onkoloģiskās slimības var ārstēt, ja tās atklāj. Latvijā ļoti vēlu kopumā tiek atklātas onkoloģiskās slimības un viens no iemesliem, kāpēc tas tā notiek, ir grūti pieejama sistēma un medicīniskie pakalpojumi,” situāciju skaidro onkoloģisko pacientu biedrības ‘’Dzīvības koks’’ valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe.

Onkologi neslēpj, ka nākas strādāt ar novecojušiem medikamentiem un ierobežotiem līdzekļiem.  ”Protams, mēs gribētu daudz mūsdienīgākus medikamentus, arī lai valsts beidzot sāk apmaksāt šīs rekonstruktīvās operācijas,” norāda Jānis Eglītis.

Veselības ministrija, atzīst, ka onkoloģijas izmaksas ir augstas un visas zāles kompensēt nav iespējams.

”Mums šobrīd ir viena no sliktākajām aprūpes iespējām Eiropas Savienībā, jāatzīst, ka arī viens no viszemākajiem budžetiem ES. Ras tieši korelē ar to, kāda ir mūsu iespējas. Es gan negribētu piekrist tam, ka mums jāstrādā ar aizvēsturiskām metodēm un tehnoloģijām, jo no struktūrfondiem esam iegādājušies modernas iekārtas,” uzskata VM Valsts sekretāra vietniece  Egita Pole.

Onkologi ar cerībām gaida konkrētu valsts plānu apmaksāto medikamentu ieviešanā, kā arī sakārtotu sistēmu onkoloģisko pacientu diagnosticēšanā un pirmreizējo pacientu izmeklēšanā. ”Nav normāli, ka tepat Austrumu slimnīcā ieved alkoholiķi ar galvas traumu un viņam gadā veic 50 kompjūtertomogrāfijas izmeklējumus un cilvēkam ar aizdomām par audzēju vai kurš jau ir slims, jāgaida rindā vairāki mēneši,” situāciju vērtē Jānis Eglītis.

Latvijā, pērn reģistrēti 74,6 tūkstoši pacientu ar onkoloģiskām slimībām, tomēr pēdējos gados aug sākumstadijā atklātu audzēju, kas ļauj cerēt uz veiksmīgu ārstēšanu.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas