No strīdīgajiem likuma grozījumiem izslēdz “žurnālistu pantu” par valsts noslēpuma nozagšanu

0 komentāri

Ņemot vērā mediju bažas par preses brīvības pārkāpumiem, Saeimas Juridiskā komisija no pretrunīgi vērtētājiem Krimināllikuma grozījumiem izslēgusi tā saukto žurnālistu pantu, kas paredz atbildību par valsts noslēpumu nelikumīgu iegūšanu un izpaušanu. Tas gan nenozīmē, ka drošības dienestiem pieejamie instrumenti cīņā ar hibrīdkara izaicinājumiem paliks neasi. Kopā ar cilvēktiesību ekspertiem strīdīgo pantu paredzēts uzlabot.

Krimināllikuma grozījumu mērķis ir stiprināt drošības dienestu instrumentu klāstu pret Latvijai nedraudzīgām personām, kas izmanto tā sauktās hibrīdkara metodes. Viena no tām ir valsts noslēpumu saturošas informācijas nelikumīga iegūšana un izpaušana, par ko jaunajā likumā paredzēts trīs gadu ilgs cietumsods. Žurnālistu organizācijas gan pauda bažas, ka grozījumi pamatīgi apgrūtinātu iespējas trauksmes cēlājiem nesodīti ziņot par sabiedrībai noziedzīgiem jautājumiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Deputāti vairākas nedēļas lauza šķēpus, kā nošķirt gadījumus, kad noslēpuma atklāšana ir sabiedrības interesēs, par ko cilvēku cietumā nevajadzētu likt, bet kad – apzināta provokācija, lai grautu valsts tēlu. Izskanēja priekšlikums sodīt tikai par tīšu valsts noslēpuma nelikumīgu iegūšanu. Juristu vidū piedāvājums gan tika uzņemts ļoti pretrunīgi un izsauca asu vārdu apmaiņu.

Nespējot vienoties par redakciju, kas saskaņotu valsts drošības un preses brīvības intereses, tautas kalpi nolēma strīdīgo kriminālpantu no likumprojekta izslēgt. Drošības policija gan negrasās piekāpties.

Beigās tika panākts kompromiss, – pants par valsts noslēpuma nelikumīgu izpaušanu kopā ar cilvēktiesību ekspertiem tiks uzlabots un iestrādāts jaunā likumā. Savukārt krimināllikuma grozījumu, kas palielina drošības iestāžu iespējas hibrīdkara apstākļos, Saeima pieņems ceturtdien.

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas