Nākamgad Latvijas Universitātē varētu celties studiju maksa

2 komentāri

Laikā, kad Latvijā sarucis kopējais studentu skaits un konkurence starp augstskolām paliek arvien sīvāka, aktuāls ir jautājums – ko iesākt ar studiju maksu? Vēl pērn tika prognozēts, ka šoruden tā celsies par 10%.

Šobrīd Latvijas augstskolās kopumā studē 86 tūkstoši studentu, kas ir par 4% mazāk nekā pirms gada. Pirmajā kursā mācības sāka 29 tūkstoši studentu, un tas ir 6,6% mazāk nekā pērn.
Demogrāfijas līkne liek secināt, ka arī nākamajā mācību gadā studentu skaits turpinās sarukt. Runājot par mācību maksu, augstskolas šobrīd vēl par to domā, taču pieļauj, ka tā varētu kāpt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Kurā Latvijas augstskolā ir dārgākais diploms?

Lai arī Stokholmas Ekonomikas augstskola Rīgā nākamgad neplāno celt studiju maksu, šī vēl aizvien būs vieta, kur Latvijā iespējams iegūt dārgāko bakalaura grādu. Proti, tas izmaksā 18 tūkstošus eiro par visu studiju laiku jeb sešus tūkstošus eiro gadā.

Tiesa gan, šos skaitļus krietni pārspēj vien Latvijas Universitātes, ārvalstu, ne pašmāju tirgum domātā studiju programma Zobārstniecība, kur par vienu studiju gadu jāmaksā 12,5 tūkstoši eiro, turklāt nav paredzētas budžeta vietas. Patlaban maksas un budžeta vietu attiecība Latvijas Universitātē dalās apmēram divās vienādās daļās. Augstskolā pieļauj, ka mācību maksa varētu celties.

Ja jautājums par studiju maksas celšanu tiks atbalstīts, tad tas Latvijas Universitātē varētu būt apmēram par 10% visās studiju programmās. Taču izmaiņas saistībā ar uzņemamo studentu skaitu universitāte neplāno, un tas varētu būt līdzīgs kā iepriekš.

Tikmēr Rīgas Tehniskā universitāte (RTU), kas šogad studentu skaita ziņā kļuvusi par lielāko Latvijā, plāno studentu skaitu kāpināt, galvenokārt, uz ārzemnieku rēķina.

Uldis Sukovskis, RTU mācību prorektors:

Mūsu plāns nav celt studiju maksas, domājams, ka tās paliks iepriekšējā gada līmenī ar varbūt nebūtiskām, pavisam nelielām izmaiņām. Varbūt izņemot vienīgi ārzemju studentiem, kas nav no Eiropas Savienības. Tur, iespējams, mēs pacelsim studiju maksu, to nosaka izglītības tirgus.

RTU dārgākā studiju programma, kurā pieejamas arī budžeta vietas, ir arhitektūra. Šāda akadēmiskā bakalaura grāda iegūšana gadā izmaksā 3250 eiro. Tomēr RTU norāda, ka lielākā daļa aptuveni septiņu tūkstoši studentu universitātē mācās par valsts naudu.

Vai studiju maksu atstāt līdzšinējā apmērā, vēl spriež arī Rīgas Stradiņa universitātē, kur bakalaura grāda iegūšana vidēji izmaksā 1500 eiro.

Latvijas Lauksaimniecības universitātē dārgākā pamata studijas nemainīgi ir Veterinārmedicīna un Ainavu arhitektūra un plānošana, kas izmaksā vairāk nekā 1200 eiro semestrī. Šajā augstskolā tāpat kā Vidzemes augstskolā, studiju maksas jautājums vēl ir apspriežamo jautājumu sarakstā. Tikmēr Ventspils Augstskola neprognozē izmaiņas ne studiju maksā, ne arī uzņemamo studentu skaita ziņā.

Skaties video!

2 komentāri

TOP komentāri

 • Andris
  0

  Andris

  Toties VIDa ēka

  22.01.2015 11:51

 • Andris
  0

  Andris

  Toties VIDa ēka

  22.01.2015 11:51

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad! šodien 12:30

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas