Muceniekos dzīvojošie bēgļi sūdzas par pārāk mazo dienas naudu

254 komentāri

Lielu daļu Latvijas sabiedrības, kas pret bēgļiem izturas noraidoši, šāda iespēja noteikti satracināja vēl vairāk. Bet Latvijā jau šobrīd esošie patvēruma meklētāji nav apmierināti ar apstākļiem, kādos nonākuši. Mūsu rīcībā ir nonācis jaunākais tiesībsarga ziņojums, kas tapis pēc pārbaudes lietas ierosināšanas, reaģējot uz patvērumu meklētāju sūdzībām. Par ko tad sūdzas un kas neapmierina pat nieka dažus desmitus cilvēku, kuriem Latvija kļuvusi par mītnes zemi?

Muceniekos brokastu laiks. Šajā centrā, kas atrodas Pierīgā, tiek izmitināti patvēruma meklētāji. Viņi te dzīvo tik ilgi, kamēr tiek pieņemts lēmums par bēgļa statusa vai termiņuzturēšanās atļaujas piešķiršanu, vai arī lēmums par izraidīšanu no valsts.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Centrā patlaban uzturas ap 50 cilvēku. Tostarp arī Talia ar diviem bērniem. Sieviete Muceniekos ir astoņus mēnešus. Klausoties mūziku no dzimtās Irākas, viņa nespēj valdīt emocijas. Tomēr Latvija Taliai patīk, un viņa stāsta, ka nevēlas doties uz kādu pārtikušāku Eiropas valsti.

Bēgļu dzīves apstākļi Muceniekos:

Vienlaikus viņa sūdzas, ka iztikt ir grūti. Pārtikas un pirmās nepieciešamības preču iegādei valsts katram patvēruma meklētājam maksā divus eiro un 15 centus dienā, kas kopā mēnesī ir aptuveni 60 eiro.

Par nespēju iztikt ar 2,15 eiro dienā sūdzējušies arī citi centra iemītnieki, kuri pauduši neapmierinātību arī par pārtikas paku nepārdomāto saturu, informācijas trūkumu un centra darbinieku nelaipno izturēšanos.

Vislielākā neapmierinātība patvēruma meklētājiem ir tieši par uztura naudu. Tiesībsargs Juris Jansons sūdzību uzskata par pamatotu, norādot, ka ar 2,15 eiro dienā ir par maz, lai nodrošinātu cilvēka cienīgu un veselības stāvoklim atbilstošu dzīves līmeni. Savukārt Labklājības ministrija neredz pamatu pārskatīt dienas naudas apmēru.

Šim viedoklim pievienojas arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē, kas ir atbildīga par patvēruma meklētāju uzņemšanu. Maira Roze skaidro, ka Latvija patvēruma meklētājus uzņem saskaņā ar starptautiskajiem cilvēktiesību standartiem. Turpretī tiesībsargs pauž gluži pretēju viedokli. Viņa secinājums ir skarbs – Latvija neievēro starptautiskās cilvēktiesību normas.

Lai centra iemītniekiem nebūtu jāiztiek tikai no dienas naudas, viņiem papildus tiek izsniegtas arī higiēnas preces un ikmēneša pārtikas pakas. Pamata pakā ir divi kilogrami miltu, puskilograms makaronu, kilograms griķu un rīsu, tomātu pasta, tēja, cepumi un sausās brokastis.

Mucenieku iemītnieki sūdzas, ka paku saturs ir nepārdomāts – ir produkti, kas paliek pāri un veidojas uzkrājumi, bet ir tādi, kā trūkst. Tiesībsarga ieskatā, tas liecina, ka pakas netiek komplektētas optimāli un nauda netiek izmantota efektīvi.

Pakas tiek finansētas no Eiropas Savienības fonda. Taču kopš jūnija beigām Briseles nauda ir beigusies, un, kamēr netiks apstiprināts jaunais finansējums, kas esot gaidāms gada beigās, patvēruma meklētājiem ir jāiztiek vispār bez šīs palīdzības.

Reaģējot uz patvēruma meklētāju vairākām sūdzībām, ka Mucenieku darbinieki izturas nekorekti vai pat rupji, tiesībsargs lūdz to novērst, lai netiktu pārkāpti labas pārvaldības principi. Tāpat viņš lūdz pievērst lielāku uzmanību centra iemītnieku informēšanai viņiem saprotamā valodā par brīvā laika pavadīšanas iespējām Muceniekos un patvēruma meklētāju pienākumiem un tiesībām, par ko arī saņemtas sūdzības.

Tomēr Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē kritika par to, kā Latvija uzņem patvēruma meklētājus, tiesībsarga atzinumā netiek saskatīta. Tas ir pretrunā ar tiesībsarga sacīto, ka, saņemot patvēruma meklētāju sūdzības, pārbaudes lieta tika uzsākta tāpēc, ka saskatītas nopietnas problēmas. Ja Latvijai patlaban grūtības rada aptuveni 50 patvēruma meklētāji, ar 250 bēgļu uzņemšanu būs problēmas, ir pārliecināts Juris Jansons.

Skaties video:

254 komentāri

TOP komentāri

 • Invalīde
  +50

  Invalīde

  Apmēram tik pat liela ir mana 3.invaliditātes grupas pensija. Pēc 41 darba stāža gadiem, darbā sabeigtās veselības. Tikai atšķirībā no bēgļiem ,man ir jāmaksā gan par medicīnas pakalpojumiem, gan dzīvokli,( dzīvokli jau samainīju pret mazu,un bez labierīcībām) gan elektrību. Vai tas ir taisnīgi, tiesībsarga kungs?

  06.09.2015 21:30

 • Pffff
  +50

  Pffff

  Lai Talias kundze pārdod savu iPhone un sanāks vēl nākamos 4 mēnešus visam, kas šobrīd pietrūkst. Un kopā jau būs 12 mēneši LV nodzīvoti, pēdējais laiks, kad darbu meklēt...

  06.09.2015 20:58

 • Girts Freimanis
  +49

  Girts Freimanis

  priekš viņiem 2.15eur nav cienīga nauda, bet to , ka mūsu pašu latviešu bērnam pabalsts ir 11 eur mēnesī, tas ir cienīgi? Par to taču var bērnu gan pabarot, apģērbt, sūtīt uz bērnu dārzu utt.

  06.09.2015 21:21

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Kā vasarā izskatīties mirdzošai un pievilcīgai? Gatavojies sauļošanās sezonai jau tagad!

Vasara nozīmē sauli, karstumu, košus tērpus un aizvien mazāk un mazāk laika, lai pagūtu parūpēties par to, lai šajā laikā mūsu izskats būtu tiešām veselīgs un pievilcīgs. Tā ir tiesa – vasarā mūsu āda saskaras ar ļoti daudziem izaicinājumiem: karsto sauli, sāļo jūras ūdeni un pilsētas piesārņojumu, tāpēc rūpes par ādu vasaras sezonā ir visnotaļ būtiskas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas