“Man ir bail, ka te viss sabruks” – rīdziniece ir šokā par savas mājas saimnieka ignoranci

0 komentāri

Rīgā 36 ēkas ir kritiskā stāvoklī, bet 22 mājas vajag daļēji vai pat pilnībā slēgt. Tāds ir galvaspilsētas būvvaldes atzinums. Tomēr bīstamajās mājās turpina dzīvot cilvēki, un remonts diez vai ir sagaidāms. Vai ir iespējams šo situāciju mainīt?

Māja Duntes ielā 24 ir avārijas stāvoklī. Pirms vairākiem mēnešiem Rīgas būvvaldes izliktais plakāts pieprasa nekavējoties izbeigt mājas ekspluatāciju līdz bīstamības novēršanai.

Viena no iemītniecēm Svetlana atzīst: viņai katru dienu esot bail, ka māja sabruks. Tomēr ēkas kopīpašnieki pēc vairākām sapulcēm tā arī nespēja vienoties par remontu un pagaidām nedara neko.

Pašlaik Rīgā ir 22 mājas, kuru ekspluatāciju ir jāpārtrauc pilnīgi vai daļēji. Dažas jau pavisam izskatās pēc graustiem. Pie divstāvu mājas Bauskas ielā 71 satikām tās vienīgo iemītnieci. Pirms diviem mēnešiem sieviete pārcēlās dzīvot pie draugiem. Tomēr brūkošo dzīvoklīti viņa nepametīšot, kamēr nedabūšot pašvaldības dzīvokli.

Pirms diviem gadiem pieņemtās izmaiņas Būvniecības likumā ļauj būvvaldēm aizliegt ēku ekspluatāciju. Tomēr tās joprojām jūtas bezspēcīgas, jo īpašnieki šos lēmumus ignorē. Ēkas netiek nedz slēgtas, nedz remontētas. Bet ar varu cilvēkus var izlikt no mājām var tikai glābšanas dienesti, gadījumā, ja ēka reāli sāk brukt. Evakuētus cilvēkus pašvaldība uz 5 dienām izmitina dienesta viesnīcā. Maznodrošinātie šādos gadījumos var pretendēt uz pagaidu telpām – kopmītni, bet pārējiem ir pašiem jāsameklē jauna dzīvesvieta.

Būvvalde piedāvā ieviest bargākus sodus par to, ja īpašnieks neievēro likumu un reizi gadā neveic ēkas tehniskā stāvokļa apsekošanu. Savukārt premjers Māris Kučinskis sola rosināt izmaiņas Atsavināšanas likumā.

Tuvākajā laikā Rīgas būvvalde plāno sodīt avārijas ēku īpašniekus ar naudas sodiem 10 līdz 1400 eiro, kuri diez vai viņus nobiedēs. Būvvaldes priekšnieks pieļauj, ka pašreizējas 36 mājas kritiskā stāvoklī varētu būt tikai aisberga virsotne. Jo kopumā Rīgā ir ap 100 tūkstošiem dzīvojamo ēku.

Video

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas