Latvijas zinātnieki izpētījuši, kā zirnekļa organismā rodas zīda pavediens

0 komentāri

Niecīgais finansējums tomēr neattur zinātniekus no degsmes atklāt nezināmo. Jaunais zinātnieks Mārtiņš Otikovs jau trīs gadus mēģina radīt mākslīgu zirnekļa pavedienu.

Organiskās sintēzes institūtā 25 gadus vecais Mārtiņš strādā jau vairāk nekā piecus gadus. Viņš šeit ir viens no jaunākajiem zinātniekiem, bet nav paveicis maz. Sākumā meklējis jaunas zāles pret malāriju, tagad kopā ar kolēģiem pēta, kā zirneklis iegūst savu pavedienu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Mākslīgi radītam zirnekļa pavedienam būtu plašs izmantojums, piemēram, no tā varētu veidot karkasu jauniem audiem vai ražot ložu necaurlaidīgas vestes. Mārtiņa darba telpā ir dažādas ierīces, mēģenes, formulas, bet neviena zirnekļa. Tas redzams tikai uz plakāta, kurā attēlots respektabla zinātnieku žurnāla vāks, bet uz tā – Mārtiņa projekts.

Foto:

Jaunais puisis ar aizrautību stāsta par jau trīs gadu laikā izpētīto, proti, kā zirnekļa organismā no šķīstošā proteīna kokteiļa rodas ciets zīda pavediens. Tagad notiek mēģinājumi zirnekļa veikumu radīt mākslīgi. Puisis saka, – bez fundamentāliem pētījumiem lietišķie jeb reāli dzīvē izmantojamie nebūs iespējami.

Pasaulē pagaidām neviens zinātnieks tik tālu ar zirnekļa zīda pētīšanu nebija ticis un, ļoti iespējams, ka jau pēc pāris gadiem, pateicoties Latvijas pētniekiem, mākslīgi radītu zirnekļa tīklu varēs izmantot mediķi, jo cilvēka organisms ar to sadzīvojot ļoti labi.

Skaties video:

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas