Latvijas patērētāji vairāk nekā desmit gadus pārmaksājuši par elektrību, liecina analīze

25 komentāri

Izrādās, vairāk nekā desmit gadus Latvijas valsts faktiski pretlikumīgi sniegusi neadekvāti lielu atbalstu dažādiem elektrības ražotajiem, par ko beigās bija spiesti pārmaksāt patērētāji. Līdz ar to jau ilgstoši Latvijas iedzīvotāji pārmaksājuši par elektroenerģiju, vēsta TV3 Ziņas.

Lai varētu samazināt lielos elektrības rēķinus valsts lielākajiem ražotājiem, Ekonomikas ministrija pirms kāda laika vērsās Eiropas Komisijā ar lūgumu tiem sniegt īpašu atbalstu, samazinot obligātā iepirkuma komponenti jeb OIK. Kad Briseles ierēdņi sāka analizēt, kāpēc Latvijā elektrība ir tik dārga, salīdzinot ar citām Ziemeļvalstīm, gaismā nāca šis ilgstoši pieļautais pārkāpums.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Latvijā elektrības cenas ir augstākās Ziemeļvalstu reģionā, lai gan jau ilgāku laiku esam savienoti ar to brīvā tirgū. Iemesls ir dāsnais atbalsts dažādiem atjaunojamās enerģijas ražotājiem un gāzes koģenerācijai, tostarp lielajām Latvenergo TEC.

Atbalstu caur tā dēvēto OIK sniedz ikviens elektrības patērētājs, kurš maksā ikmēneša rēķinu, tostarp arī lielie ražotāji, kuri strauji zaudē konkurētspēju.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens kā piemēru min Valmieras Stikla šķiedru, kas atvērusi ražotnes vairākas valstīs, piemēram, ASV, un viens no galvenajiem iemesliem ir zemākas elektrības jeb ražošanas izmaksas.

Lai varētu OIK samazināt vairākām rūpnīcām, tostarp finanšu problēmu māktajam Liepājas Metalurgam, Ekonomikas ministrija vērsās Eiropas Komisijā ar lūgumu atļaut to darīt. Taču Briseles ierēdņi tā vietā sākuši skaidrot, kāpēc Latvijā elektrība ir tik dārga. Izrādījās, ka gadiem Latvijas valsts faktiski pretlikumīgi sniegusi neadekvāti lielu atbalstu dažādiem elektrības ražotajiem, par ko beigās pārmaksājuši patērētāji.

Arvils Ašeradens, ekonomikas ministrs:

Kad valdība atbalsta uzņēmējdarbību, vienmēr mēs to izrunājam ar attiecīgiem ierēdņiem Latvijā, kas par to atbild. Viņi dod savu pozīciju, un tad notiek saskaņošana Eiropas Komisijā. Šeit tas nav bijis saskaņots. Tas jau turpinās vairāk nekā 15 gadus, un man nav izskaidrojuma, kādēļ tas nav noticis.

Kamēr valsts klusējot noskatījās, daudzi izmanīgi uzņēmēji iedzīvojās. Piemēram, Andra Šķēles ģimenei pastarpināti piederošais Vēja parks pērn, apgrozot nepilnus 5 miljonus eiro, nopelnīja vairāk nekā miljonu eiro.

Ašeradens sola līdz nākamajam gadam nesamērīgas peļņas iespējas izskaust. Zaļo elektrību vairs nepirks par fiksētu tarifu, kas atsevišķiem enerģijas veidiem tirgus cenu pārsniedz pat par 300%, bet gan ņemot vērā katra ražotāja peļņas rādītājus.

Arvils Ašeradens:
No nākamā gada viņiem katram būs noteikts specifisks tarifs, izejot no viņa situācijas. Ar noteikumu, ka viņa peļņa nepārsniegs 9%. Ir vairāki simti šo ražotāju, viņiem būs jāiesniedz savi dokumenti, deklarācijas.

Video

25 komentāri

TOP komentāri

 • Ivo
  +10

  Ivo

  Lūdzu Latvenergo atmaksāt nelikumīgi iekasēto iedzīvotāju un uzņēmumu naudu!

  16.05.2016 06:11

 • Viedoklis
  +10

  Viedoklis

  Nevis jāturpina pārpumpēt valsts iedzīvotāju naudu izmanīgajiem darboņiem, bet gan jāiesēdina cietumā šie izmanīgie darboņi, kuri, būdami valsts amatos, izplānoja miljoniem lielas valsts izlaupīšanas un tās realizēja. Vai tad likumdošanā nav paredzēti sodi par izplānotu valsts aplaupīšanu lielā mērogā? Visiem šiem vēja parkiem vajadzētu būt konfiscētiem par labu izlaupītajai valstij.

  15.05.2016 10:33

 • Smieklīgi
  +9

  Smieklīgi

  Latvijas iedzīvotājiem fakts, ka viņi stipri pārmaksā, nav nekāds jaunums. Tikai- kam tu sūdzēsies ?

  13.05.2016 13:14

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas