Latvijas katoļi: viendzimuma attiecības ir nosodāmas

0 komentāri
Latvijas katoļi: viendzimuma attiecības ir nosodāmas

Šonedēļ izskanējušais paziņojums no kāda augsta ranga Vatikāna pārstāvja mutes izraisīja pamatīgu ažiotāžu visā pasaulē. Viņa teiktais, kas šķietami liecināja par Vatikāna līdzšinējās attieksmes maiņu pret homoseksuālām attiecībām, izraisīja arī rezonansi Latvijā katoļticīgo vidū. Viņi kategoriski noliedz, ka Vatikāns grasās mainīt savu pozīciju viendzimuma attiecību jautājumā – tās joprojām esot nosodāmas.

Monsinjores Bruno Fortes teiktais, ka būtu jāaizsargā arī homoseksuālu pāru tiesības, vienaldzīgu neatstāja nevienu. Kamēr vieni sajūsmināti par Vatikāna atvērto valodu, citi – konservatīvāk domājoši – to jau nodēvējuši par nodevību. Kā uzskata Latvijas Romas Katoļu baznīcas priesteris Andris Kravalis –  izskanējušie pieļāvumi, ka Vatikāns varētu atzīt homoseksuālu partnerattiecību legalizāciju, ir nepatiesi. Baznīca negrasās atzīt viendzimuma pāru attiecības.

Latvijas Romas Katoļu baznīcas priesteris Andris Kravalis:
Baznīcas viedoklis nav ne mīkstināts, ne mainījies – tas jau ir definēts svētajos rakstos – ka šīs darbības baznīca nevar atzīt par labām vai pareizām, un to arī baznīcas tēvi ļoti skaidri izteica. Protams, viņi vēlas sekot pāvesta Franciska teiktajam, ka baznīca ir mājas visiem, tajā pašā laikā tas ir pret dabīgo likumu, pret morālo kārtību, tas ir arī pret dzīvības dāvanu.

Patlaban bīskapi no visas pasaules sapulcējušies Romā uz sinodi, kurā diskutē par dažādām sabiedrībā aktuālām tēmām, kā, piemēram, homoseksuālisms, laulību šķiršana un aborti. Par nopietnu signālu Vatikāna attieksmes maiņā runāt varētu vien tad, ja tas būtu definēts sinodes gala dokumentā vai ja pāvests izdotu šādu dokumentu. Daudzi tieši pāvestu Francisku redz kā pārmaiņu ieviesēju Vatikānā. Tomēr teologs Valdis Tēraudkalns norāda, ka no tik milzīgas struktūras kā Romas Katoļu baznīca nevar gaidīt radikālas un ātras pārmaiņas. Tomēr kopš pāvesta Franciska ievēlēšanas baznīcas valoda ir kļuvusi jūtami atvērtāka.

Teologs Valdis Tēraudkalns:
Tā arī ir tā pozīcija, ko tuvākajos gados varam sagaidīt – ka tā vairs nebūs tik ļoti nosodoša, vienlaicīgi šīs dogmas saglabāsies, bet valoda būs daudz atvērtāka, mēģinot ietvert cilvēkus, nevis viņus noraidīt. Galu galā jebkurai lielai organizācijai ir šī te dilemma – tiklīdz būs viena kaut kāda konkrēta pozīcija, tā viena daļa cilvēku, kā mēs redzējām, arī pēc otrā Vatikāna koncila, aizies.

Baznīcai jāņem vērā arī apkārtējā realitāte, ka vairums ticīgo rietumvalstīs nedzīvo saskaņā ar dogmām. Lielbritānijā tikai 19% no aptaujātajiem katoļiem, saka, ka aborti ir jāaizliedz, 38% aptaujāto ir atvērti viendzimuma attiecībām.

Jāpiebilst, ka aizvadītājā nedēļā Igaunijas parlaments pieņēma partnerattiecību likumu, tostarp legalizējot viendzimuma attiecības.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas