Latvijas austrumu robežas vājums un posts. Kā tā tiks stiprināta?

0 komentāri

Kartē tā ir smalka un trausla līnija – tai pāri gadiem ilgi plūdusi kontrabanda, bet pēdējā laikā to arvien biežāk šķērso arī tie, no kā galva sāp daudziem Eiropā – nelegālie imigranti! Kā tiks stiprināta Latvijas austrumu robeža, kuras vājumu un postu lāpīt valdībai roka ceļas tikai tagad, kad ūdens jau mutē smeļas? Vai tiešām tikai žogs, kāds uzbūvēts Ungārijā, var pasargāt no tiem, kam visi līdzekļi labi, lai nonāktu sapņu zemē?

Pasienes robežapsardzības nodaļas darbinieki kopā ar dienesta suni Argo dodas apgaitā. Viņu uzdevums ir meklēt pazīmes, kas liecinātu par to, vai tumsas piesegā notikusi nelegāla robežas šķērsošana. Pārkāpēju skaits šogad krietni palielinājies. Šogad aizturēti jau krietni vairāk nekā 300.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Vairums pārkāpēju ir vjetnamieši, kuri dodas peļņā uz Poliju. Viņi pēc robežas šķērsošanas slēpjas. Vjetnamiešus pār robežu ved organizēti cilvēku kontrabandisti. Cita lieta ir nesen aizturētie irākieši – viņi pēc robežas šķērsošanas nav slēpušies, bet uzreiz pieteikušies bēgļu statusam.

449 kilometri – tik gara ir Latvijas austrumu robeža. Pasienes robežsargi atzīst – lai pārbaudītu visu robežu, kas ir viņu atbildības posmā, resursu nepietiek. Turklāt novērošanas kameras ir manāmas tikai atsevišķās vietās, žoga uz robežas nav vispār. Uzartā josla, uz kuras var saskatīt robežpārkāpēju pēdu nospiedumus, ir tikai pāris metru plata, lai gan platumam vajadzētu būt vismaz 6 metriem. Tāpēc galvenais resurss ir cilvēku un dienesta suņa profesionalitāte.

Robežsargi gan nepārvietojas tikai ar kājām – lai pārbaudītu plašāku teritoriju, tiek izmantoti arī kvadricikli. Tomēr purvainākos apvidos ne ir iespējams braukt ar kvadriciklu, ne tur ir izvietota aparta pēdu josla. Sākotnēji šeit pat nebija iespējams pārvietoties kājām.

Latvijas-Krievijas robežas nepaskaužamo stāvokli beidzot pamanījuši arī politiķi. Tajā plānots veikt dažus uzlabojumus – izbūvēt ap 90 kilometrus garu žogu, būvēt laipas purvainajās vietās, kā arī izveidot 12 metru joslu visā Krievijas-Latvijas robežas garumā. Tikmēr arī sagatavoti grozījumi likumos, kas paredz krietni bargākus sodus cilvēku kontrabandistiem par migrantu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai.

Ja Eiropas Savienība stiprinās tikai dienvidu robežu, tad pastāv risks, ka bēgļu plūsmas no Tuvajiem Austrumiem varētu pavērsties Eiropas Savienības austrumu robežas, tātad arī Latvijas virzienā. Šādas bažas jau izteikusi Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Zilupes novada iedzīvotāji šādu notikumu attīstību gan uzskata par mazticamu. Tomēr, novērtējot Latvijas austrumu robežas stāvokli, jautājums, vai robežsargi būtu gatavi sastapties ar tādām migrantu masām kā Grieķija, Itālija vai Ungārija, ir drīzāk retorisks.

Vispārīga vienošanās paredzot nākamajos trīs gados austrumu robežas stiprināšanai tērēt ap 17 miljoniem eiro. Ar to varētu būt gana, lai novērstu tikai pamatproblēmas, bet ne lai robežu varētu uzskatīt par tiešām nostiprinātu.

Skaties video!

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas