Latvijā piektā daļa tēvu ņem bērnu kopšanas atvaļinājumu

0 komentāri

No 2004. gada Latvijā stājās spēkā likums par to, ka jaundzimušo tēvi var saņemt paternitātes pabalstu. Ja lūkojas, kāda situācija ir šobrīd, vecāku pabalstu saņem un arī vienlaikus iet bērnu kopšanas atvaļinājumā aptuveni piektā daļa tēvu.

Tāpat jaunajiem tēviem ir iespēja saņemt paternitātes pabalstu un divas nedēļas pavadīt kopā ar jaundzimušo. Šie ir papildlabumi, kas var ietekmēt dzimstību, tā uzskata demogrāfi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Taču, kamēr politiķi nespēs uzrunāt vecākus un nepiedāvās konkrētu plānu, dzimstības rādītāji Latvijā neuzlabosies.

Divu bērnu tētis Māris Pravains pērn pēc meitiņas Katrīnas piedzimšanas paņēma bērnu kopšanas atvaļinājumu un pieteicās vecāku pabalstam. Tā tika izlemts kopā ar sievu. Tagad Katrīnai ir gads un 2 mēneši, tētis paliks mājās ar viņu vēl 4 mēnešus un tikai pēc tam dosies darbā.

Šādu iespēju tāpat kā Māris izmanto vidēji piektā daļa tēvu. No gandrīz 16 tūkstošiem vecāku, kuri atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā, gandrīz trīsarpus tūkstoši ir vīrieši, tātad piektā daļa. Bet gandrīz puse no tēviem izmanto iespēju pēc bērniņa piedzimšanas doties desmit dienu garajā atvaļinājumā un saņemt paternitātes pabalstu. Vidēji tā summa ir 260 eiro.

Paternitātes pabalsts, kā arī iespēja tēviem ņemt bērnu kopšanas atvaļinājumu līdz pusotra gadam ir adekvāti politikas atbalsta mehānismi, taču tie nav pietiekami, lai motivētu ģimenes dzemdēt vairāk bērnus, uzskata demogrāfs Ilmārs Mežs. Lai Latvija izvairītos no demogrāfiskās bedres, kas draud pēc 20 gadiem, vajadzīgs spēcīgs atbalsts triju bērnu politikai.

Pagaidām mūsu valstī mirst divreiz vairāk cilvēku nekā dzimst. Pēc demogrāfu prognozēm, ja valsts atbalsts ģimenēm turpinās pieaugt, dzimstības rādītāji ar mirstības izlīdzināsies pēc gadiem pieciem. Tikmēr Māris, Katrīnas un Kamilas tētis, par trešo bērnu ģimenē ar sievu nedomā – pat ar labu algu trešajam bērniņam vēl neesot gatavi.

Skaties video:

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā