Latvijā pareizi apstrādā 19% bateriju, parējās turpina piesārņot vidi un bendēt cilvēkus

0 komentāri

Mazāk nekā piektā daļa (19%) Latvijā nopirkto bateriju pēc to izlietošanas tiek nodotas bīstamo atkritumu savākšanas punktos. Pārējās labākajā gadījumā nonāk atkritumu poligonos, bet sliktākajā – mežos un ūdenstilpēs.

Tikmēr viena zemē nomesta tā dēvētā ”pirkstiņbaterija” piesārņo kvadrātmetru augsnes, un postošā ietekme turpinās gandrīz gadsimtu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Baterijas videi un cilvēkam ir īpaši kaitīgas preces – tās satur ne gluži pilnu Mendeļejeva tabulu, bet daudz no tās, piemēram, cinku, kadmiju, svinu, dzīvsudrabu, arsēnu, selēnu, hromu.

Ja baterija nonāk ūdenī, tās korpuss īsā laikā sarūsē, čaulītes atveras un kaitīgās vielas nonāk augsnē un ūdeņos. Tālāk tās uzņem arī augi, dzīvnieki un cilvēki. Tas nozīmē, ka cilvēka organismā var nonākt dažādi smagie metāli, toksiskās vielas, kas uzkrājoties veicina dažādas saslimšanas.

Kamēr Latvijā pareizi tiek apstrādāti vien 19% izlietoto bateriju, attīstītākās valstīs, piemēram, Nīderlandē, Beļģijā un Vācijā, bīstamo atkritumu punktos, nevis parastajās atkritumu urnās nonāk 60–70% izlietoto bateriju. Tiesa gan, par bateriju bīstamību Eiropā sāka runāt krietni senāk nekā pie mums, arī atkritumus sākām šķirot vēlāk.

Kopumā Latvijā ir trīs tūkstoši bateriju savākšanas punktu. Šis skaits pēc speciālistu atzinuma ir pietiekams, galvenais esot turpināt izglītot iedzīvotājus.

Visas izlietotās baterijas pēc savākšanas aizceļo uz pārstrādi ārpus Latvijas robežām.

Skaties video!

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas