Latvijā jaunatklāto AIDS gadījumu skaits ir 6 reizes lielāks nekā vidēji Eiropā

2 komentāri

Noziegums pret cilvēkiem un sabiedrību kopumā – tik skarbiem vārdiem speciālisti raksturo pašreizējo attieksmi pret HIV un AIDS ārstēšanu. Situācija ir dramatiska, jo Latvijā jaunatklāto AIDS gadījumu skaits ir vairākkārt lielāks, nekā jebkurā citā Eiropas Savienības valstī. Latvija arī ir vienīgā attīstītā valsts, kurā bīstamo slimību ārstē novēloti.

Nepareizi politiski lēmumi, kas noveduši pie traģiskām sekām un būtiskiem draudiem sabiedrības veselībai. Tā var īsumā raksturot situāciju ar HIV un AIDS izplatību Latvijā.
Runa ir par to, ka pašlaik Latvija ir vienīgā Eiropas Savienības valsts, kas HIV pacientus sāk ārstēt ļoti novēloti, faktiski jau AIDS stadijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Statistika ir dramatiska – Latvijā jaunatklāto AIDS gadījumu skaits ir vairākas reizes lielāks nekā jebkurā citā Eiropas Savienības valstī. Salīdzinājumam – Latvijā 2012. gadā reģistrēti 68 reizes vairāk jaunu AIDS gadījumu nekā Slovākijā, un 6 reizes vairāk nekā vidēji Eiropā.

AIDS slimniekam, kuram jau ir gandrīz sagrauta imūnsistēma, nereti attīstās arī ļaundabīgi audzēji, tuberkuloze, sēnīšu slimības. “Līdz ar to, protams, ārstēšanas prognoze ir sliktāka, rezultāti arī ir sliktāki, un tas mums arī finālā prasa vairāk līdzekļus. Plus, protams, šis pacients var inficēt arī sev apkārt esošos cilvēkus, jo viņam šis līmenis ir samērā aktīvs,” norāda VM valsts sekretāra vietniece Egita Pole.

Laikus ārstējot HIV pacientus, ir iespējams panākt tik mazu vīrusa koncentrāciju bioloģiskajos šķidrumos, ka persona nespēj inficēt apkārtējos. Tātad HIV pacientu neārstēšana laikus nozīmē risku ne tikai pašiem pacientiem, tas ir arī draudus visiem pārējiem sabiedrības locekļiem! Budžeta konsolidācija ekonomiskās krīzes laikā – tāda ir atbilde, kāpēc, pilnīgi pretēji jebkuras citas attīstītas valsts praksei, Latvija HIV pacientus ārstē tik vēlu, būtībā jau AIDS stadijā. “Krīzes laikā mums nācās arī būtiski ierobežot ātrākas ārstēšanas uzsākšanu šiem pacientiem. Un šeit mēs redzam arī to rezultātu,” skaidro Veselības ministrijas pārstāve.

Veselības ministrija nākusi klajā ar iniciatīvu no 1. jūlija situāciju beidzot labot, un ārstēt HIV pacientus ātrāk, kā to iesaka Pasaules Veselības Organizācija. Šogad tam vajadzētu ap 180 tūkstošiem eiro, ko, iespējams, varētu atrast, pārdalot ministrijas iekšējos resursus. Taču par ieceri vēl būs jālemj valdībai.

Tendences liecina, ka visbiežāk saslimšana ar HIV notiek heteroseksuāla dzimumkontakta rezultātā, otrs izplatītākās veids ir narkotiku injicēšana ar inficētu adatu.

2 komentāri

TOP komentāri

  • ......
    +2

    ......

    tas ir taapeec, ka valstij un taas iedziivotaajiem nav adekvaata attieksme pret shaadiem cilveekiem. diemzheel. mums ir taalu liidz rietumeiropas liimenim ,kur shaadu cilveeku esiiba netiek apspiesta un neuztverta neadekvaati.

    02.05.2015 22:27

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas