Latvijā bērniem domātās puzlēs atrod kaitīgas ķimikālijas; Eiropas normas ir ievērotas

0 komentāri
Latvijā bērniem domātās puzlēs atrod kaitīgas ķimikālijas; Eiropas normas ir ievērotas
Foto: Bruce Guenter/Flickr

Lai noteiktu reproduktīvajai sistēmai kaitīgu vielu klātbūtni bērniem paredzētās mantās, Latvijā tika pārbaudīti mīkstās plastmasas (etilēnvinilacetāta, EVA) izstrādājumi – 10 bērnu mīkstās grīdas puzles, piecas pludmales čības, desmit fitnesa paklāji.

”Labā ziņa iedzīvotājiem – nevienā precē kaitīgās ķimikālijas nebija vairāk kā noteikts Eiropas Savienībā (ES) – šobrīd 5000 mg formamīda uz kg produkta, bet no 1. jūnija – 3000 mg/kg. Sliktā ziņa – formamīdu visvairāk atradām tieši bērnu grīdas puzlēs,” pauda Baltijas Vides foruma vides eksperts Valters Toropovs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Mūsuprāt, ES limiti ir pārāk augsti, īpaši, bērnu precēm. Piemēram, Francijā puzlēs pieļaujams 20(!) reizes mazāk formamīda (200 mg/kg), tā cenšoties pasargāt mazuļu vēl neattīstīto reproduktīvo sistēmu no iespējamā kaitējuma. Pēc Francijas normām četras no testētajām grīdas puzlēm tirgot nevarētu,” viņš sacīja.

Četrās Ķīnā un Malaizijā ražotās puzlēs formamīds bija 232, 363, 430 un pat 943 mg/kg, kas ir pat četras reizes vairāk, nekā Francijā tiek pieļauts. Paaugstināts formamīda daudzums (270 mg/kg) bija arī vienā no fitnesa paklājiem, bet pludmales čības izrādījās vistīrākās no šīs bīstamās vielas.

Kas ir formamīds?

Formamīds ir klasificēts kā 1b kategorijas reprotoksiska viela – tā var kaitēt nedzimušam bērnam. Pētījumi parādījuši, ka tas negatīvi ietekmē auglību un asinsrites sistēmu, ir toksisks embrijam un izraisa bojājumus nedzimušam bērnam.

Pirms pieciem gadiem Francija, atklājot augstā koncentrācijā formamīdu vairākās mīkstajās puzlēs, noteica šai bīstamajai vielai stingrākus ierobežojumus. Tie joprojām ir spēkā un pieļauj ne vairāk kā 200 mg/kg formamīda bērnu puzlēs.

Francijas atbildīgajām institūcijām nebija pārliecības, ka ES noteiktie limiti pietiekami pasargā mazus bērnus no hematoloģisko slimību riska.

Formamīds izstrādājumos nonāk EVA ražošanas procesā, kad minētā plastmasa augstā temperatūrā iegūst savu piepūsto struktūru.

“EVA uzskatīja par drošu alternatīvu plastmasas “melnajam avij” polivinilhlorīdam (PVH). Šobrīd tādas pārliecības vairs nav, jo formamīds ir tajā pat īpaši kaitīgo vielu sarakstā, kur PVH piesārņotāji – ftalāti. Tā kā pēc iepakojuma nevar pateikt, kura no EVA puzlēm ir piesārņota, tad obligāti, pirms ļaujiet bērnam uz tās rotaļāties, puzli izpakojiet un vairākas dienas vēdiniet. Vai arī izvēlaties veco labo lupatu deķi,” iesaka Valters Toropovs.

Formamīds ir samērā gaistošs, tāpēc bērni un pieaugušie ar to galvenokārt saskaras ieelpojot. Taču organismā tas var nonākt arī caur ādu vai norijot, ja bērns košļā piesārņotu spēļmantu.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas