Latgali apsēduši latvāņi. Vietējie zemnieki satraukušies

0 komentāri

Gandrīz 11 000 hektāru visā Latvijas teritorijā klāj latvāņi. Šī bīstamā auga iznīcināšana šobrīd atstāta pašvaldību un lauksaimnieku ziņā, un par to nobažījušies ir Latgales zemnieki, kam cīņa ar latvāņiem prasa gan daudz laika, gan līdzekļu.

Spēcīgi saauguši, zied baltiem ziediem, vietām pārsniedzot pat triju metru augstumu – šādas ar latvāņiem aizaugušas teritorijas šobrīd redzamas Dagdas novadā. Šeit šī augu suga, izpletusies lielos apjomos. Tomēr vietējiem iedzīvotājiem latvāņu plantācijas jau kļuvusi jau par ierastu ainavas sastāvdaļu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

1940. gadu beigās un 1950. gadu sākumā latvānis tika ievests Latvijā kā perspektīvs lopbarības augs, jo ātri aug un ir bagāts ar ogļhidrātiem un olbaltumvielām.

Skaties foto:

Arī šobrīd Dagdas novadā ir saimniecības, kurās gaļas lopi tiek ganīti latvāņu aizaugušās teritorijās. Govis labprāt savā maltītē izvēlas latvāņus, apēdot to ziedus un lapas. Tur kur ganās liellopi, lauki ar latvāņiem ir mazāk aizauguši. Turpretī kazas šiem augiem iet ar līkumu – tā novērojusi saimniece Malvīne. Kundze pati savulaik apdedzinājusies ar latvāņu sulu, tāpēc šobrīd izvairās no tiem. Viņas mājas pagalmā latvāņu nav, pirmajiem ieviešoties, rakusi tos ārā un dedzinājusi saknes.

Viens saimnieks cīnās ar latvāņiem, bet blakus esošais nē, tas dod iespēju sēklām nogatavoties, un vējš tās aiznes arī uz apzinīgā saimnieka teritoriju. Un problēma turpinās. Turklāt neapzinīgo saimnieku parasti ir grūti atrast.

Dažādi risināšanas varianti pastāv, bet tas būtu jāizvirza par prioritāru lietu, lai sāktos kaut kāda kustība šīs problēmas risināšanai. Iespējamie risinājumi – visas teritorijas, kurās aug latvāņi, pļaut trīs reizes gadā, ganīt ar gaļas lopiem vai apstrādāt ar efektīviem ķīmiskiem preparātiem. Kamēr cīņa ar latvāņu izplatību valstij nav prioritārs jautājums, arī Latgales pašvaldības risinājumu šai problēmai īsti neredz. Bet latvāņi tikmēr turpina augt.

Skaties video:

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Septiņas grima uzklāšanas kļūdas. Nepieļauj tās!

Septiņas grima uzklāšanas kļūdas. Nepieļauj tās! 2

Grims ir mūsu maģiskais ierocis, lai izskatītos lieliski un izceltu skaisto vai nomaskētu problēmzonas. Tomēr reizēm mēs pārcenšamies vai, tieši otrādi, – izlaižam – svarīgus grima uzklāšanas soļus. Skaistuma eksperti apkopojuši izplatītākās kļūdas, no kurām tu pavisam noteikti vari izvairīties!

Janvāra saulainākais tests – erudīcijas spēle par Spāniju!

Janvāra saulainākais tests - erudīcijas spēle par Spāniju! 1

Vai tu zini, kurš leģendārs spāņu mākslinieks ir radījis ledenes ”Chupa Chups” logotipu un kurā Spānijas reģionā tiek ražoti smalki cigāri? Portāls Skaties.lv ar saviem draugiem no spāņu kultūras centra ”Seneca” ir sarūpējuši šā mēneša karstāko piedāvājumu – erudīcijas spēli par Spāniju! Atbildi uz divpadsmit sarežģītiem un ne tik sarežģītiem jautājumiem un atklāj daudz jauna par Spānijas kultūru, vēsturi un valodu!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas