Latgalē atrod ļoti retu ūdensaugu – smalko najādu

0 komentāri

Daba Latvijā joprojām turpina mūs pārsteigt. Botāniķi paziņojuši, ka Latgalē, Sīvera ezerā, atraduši ļoti retu ūdensaugu – smalko najādu. Tā sastopama tikai 25 vietās pasaulē, un  Sīvera ezerā ir vislielākā zināmā šī auga koncentrācija vienuviet.

Reto ūdensaugu – smalko najādu Sīvera ezerā atklāja botāniķis Uvis Suško, kurš Latgales ezerus pēta vairākus gadus. Iepriekš šī augu suga mazā koncentrācijā atrasta Ārdava ezerā. Botāniku pieņēmums, ka tā atrodama arī blakus esošajā Sīvera ezerā šoruden apstiprinājās – tur tā ir lielākā pasaulē.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

“Smalkā najāda ir līdz 20 centimetriem augsts ūdensaugs, kas aug tīros ezeros un iesāļos jūras seklūdeņos. Ļoti izplatīts šis augs bija pēcledus laikmetā, tomēr mūsdienās tā izplatība sarūk,” stāsta botāniķis Uvis Suško.

Vienlaikus Uvis Suško ir norūpējies par to, lai retos augus varētu saglabāt. Sīvera ezerā, kurš ir 9. lielākais Latvijā, ir sastopami gandrīz visi sarkanajā grāmatā ierakstītie ezeru ūdensaugi.

Mūsdienās smalkā najāda visā pasaulē zināma vairs tikai aptuveni 25 atradnēs, no kurām lielākā daļa atrodas Somijā. Sīvera ezerā bez smalkās najādas atrasta arī lokanā najāda, kas ir tikpat reti sastopama suga.

Par to atklāšanu Sīvera ezerā,  Latvijas Botāniķu biedrība Uvim Suško pasniegusi ceļojošo balvu Gada atradums.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas