Ko darīt, ja kāda augu suga iznīkst? Kultūraugu gēnu bankai trūkst naudas, lai ievāktu jaunus krājumus

0 komentāri

Latvijā ir daudz augu selekcionāru un lai viņu radītais nepazustu un sēklu krājumi tiktu saglabāti arī nākamajām paaudzēm, rūpējas Latvijas Kultūraugu gēnu banka. Kā sēklas nonāk līdz bankai un kādām vajadzībām sēklas tiek izmantotas?

Garāmbraucējs nemaz neiedomāsies, ka te Salaspilī Valsts mežzinātnes institūtā Silava glabājas Latvijas nacionālā bagātība. Saldētavā cieši blakus viena otrai alumīnija folijas maisiņos sapakoti vietējo šķirņu sēklu tūkstoši. Latvijas kultūraugu gēnu bankā var atrast kviešus, cukurbietes, tomātus, salātus un daudzus citus kultūraugus, kuri pavairojami ar sēklām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Balva ir tikai viena no aptuveni 70 pelēko zirņu šķirnēm, kuras glabā gēnu banka. Kopumā šajās saldētavās ir 70 dažādu sugu vietējās izcelsmes kultūraugu un ik gadu glabātavai institūti piegādā aizvien jaunas šķirnes. Tomēr pirms sasaldēšanas sēklas iziet garu ceļu.

Lai arī te atrodama nacionālā bagātība, gēnu bankai krīzes gados finansējums tika samazināts par ceturtdaļu un kopš tā laika nav paaugstināts. Šī iemesla dēļ vairākus darbus banka nevar vairs atļauties, stāsta bankas vadošais pētnieks Dainis Ruņģis: “Papildus, ko nedarām, ir tālāk kaut kāda pētniecība. vajag arī veikt ekspedīcijas, ievākt jaunu materiālu, pirms tas pazūd no dabas, tas netiek darīts.”

Tikmēr, lai kādas nelaimes rezultātā nepazustu jau uzkrātais ģenētiskais reusurss, tam ir arī drošības kolekcija, kas atrodas Ziemeļgēnu bankā Zviedrijā.

Foto:

Skaties video!

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas