Katru gadu Latvijā no ādas vēža mirst aptuveni 80 cilvēku

0 komentāri

Saslimstība ar ādas vēzi un ļaundabīgo ādas melanomu Latvijā pieaug, šodien preses konferencē norādīja biedrības Dermatologi pret ādas vēzi valdes priekšsēdētājs un dermatologs Raimonds Karls. Viņš stāstīja, ka 2012.gadā reģistrēti 1492 jauni ādas vēža gadījumi, savukārt melanoma šajā gadā konstatēta 204 cilvēkiem. Kopumā saslimstība ar ādas vēzi un melanomu kopš 1985.gada ir teju divkāršojusies.

Pērn no ļaundabīgas ādas melanomas miruši 64 cilvēki, bet 2013.gadā – 83. Katru gadu Latvijā no melanomas mirst aptuveni 80 cilvēku, bet, kā pastāstīja Karls, no ādas vēža mirst apmēram 50 līdz 60 cilvēki gadā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Tāpat ar šīm slimībām biežāk saslimst sievietes, bet no tām biežāk mirst vīrieši. Karls skaidroja, ka sievietes lielāku uzmanību pievērš savam ķermenim, tādēļ slimība tiek atklāta ātrāk un ir iespējama efektīvāka ārstēšana.

Kā žurnālistiem norādīja Karls, dermatologi būtu “priecīgāki”, ka veci cilvēki biežāk veic pārbaudes, jo tieši šī ir riska grupa.

Kā šodien žurnālistiem preses konferencē norādīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS), Veselības ministrija (VM) gatavo rosināt grozījumus Ministru kabineta noteikumos, lai aizliegtu solāriju apmeklēt cilvēkiem, kas jaunāki par 18 gadiem. Tāpat arī tiktu paaugstinātas prasības solāriju darbiniekiem, lai viņi spētu novērtēt klientu ādas stāvokli un informēt viņus par iespējamajiem riskiem.

Kā skaidroja Belēvičs, tāds starojums, kuru var iegūt solārijā, atbilst starojumam, kurš sastopams “uz ekvatora, saulainā pusdienas laikā, balto smilšu pludmalē”.

Kā norādīja Belēvičs, ultravioleto staru ietekmē āda ātrāk noveco, zaudē elastību un palielina risku saslimt ar ādas vēzi. “Jauni cilvēki pietiekami nenovērtē riskus, un tad jau ir par vēlu,” uzsvēra ministrs.

VM iesaka saules starus baudīt ar mērenību, īpaši no saules ietekmes jāpasargā bērni.

Kā norādīja Vācijas ļaundabīgo ādas vēžu ārstēšanas klīnikas Charité medicīnas doktors Klass Ulrihs, ādas vēža un melanomas slimnieku skaits Latvijā ir aptuveni tāds pats kā citur Eiropā.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas