Katru gadu Latvijā ar insultu saslimst teju 10 000 cilvēku

0 komentāri

Insults – strauja un pēkšņa saslimšana, kas var būt nāvējoša. Taču šī slimība ir novēršama, ja vien uzmana savu veselību. Vēlīnā brieduma gados svarīgākais ir sekot līdzi asinsspiedienam, taču, jau no bērnības ievērojot veselīgus paradumus, insulta risks mazinās.

Neņemot vērā to, ka no insulta var izvairīties, Latvijā šī saslimšana ir ļoti izplatīta – vidēji diennaktī 33 pacientiem nosaka šo diagnozi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Galvenais iemesls ir nerūpēšanās par savu veselību un nepilnīgas zināšanās – piemēram, bieži vien cilvēki augstu asinsspiedienu nesaista ar insulta risku. Ja ir aizdomas par saslimšanu, mediķi iesaka veikt īsu testu.

Jālūdz pasmaidīt un jāskatās, vai uz leju nenoslīd acu vai lūpu kaktiņš. Ja tas tā ir, pazīme ir pozitīva. Otrs – jālūdz pacelt abas rokas. Ja nevar pacelt vai ja ātri nokrīt, arī šī pārbaude ir pozitīva. Trešā pārbaude – jālūdz pateikt vārdus. Ja nespēj izteikt vārdus, tad ir pozitīva.

Ja kaut viena no pārbaudēm ir pozitīva, steigšus jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Insulta gadījumā katra stunda ir būtiska, jo smadzeņu šūnas atmirst ļoti ātri. Pacientam 4,5 stundu laikā ir jāsaņem palīdzība, citādi ārstēšana var nebūt veiksmīga. Taču problēma ir laikus pacientu nogādāt slimnīcā, jo ne visās ir iespējama insulta ārstēšana.

Ir vairāki insulta veidi un ne visus var izārstēt ar tromba šķīdināšanu, bet to nepieciešams izvilkt no asinsvada. Pagaidām šādu procedūru var veikt tikai Rīgā.

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas