Kā laika gaitā mainījušies latviešu mīlas stāsti?

0 komentāri

Apmēram pirms 80 gadiem latviešu mūzikā vieglajā žanrā parādījās pirmās mīlas dziesmas. Laika gaitā mainījusies gan sabiedrība, gan – latviešu mīlas stāsti.

Pirmo reizi Latvijā latviešu komponisti vieglajā žanrā ķērās pie mīlas tēmas pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados. Iepriekš nebija pieņemts runāt par jūtām. Par celmlauzi uzskatāms Alfrēds Vinters, kurš aizsāka mīlas tematiku vieglajā mūzikā un vienlaikus bija arī dziesmu tekstu autors.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Daiga Mazvērsīte, muzikoloģe:

Trīsdesmitajos gados jau vispār bija pieņemts vairāk apdziedāt šo meitenes daiļumu nekā personificēt iemīlēšanās procesu, ne tik skaidri to paust.

Tolaik mīlestība bija vairāk platoniska, kautrīga, tā tas turpinājās arī turpmākos gadu desmitus un nedaudz vēlāk jau mīļotā dziesmās tika uzrunāta ar vārdu ”draugs”. Tas viss bija cieši saistīts ar tā laika uzstādījumiem un notikumiem sabiedrībā, kaut arī literatūrzinātnieks Kārlis Vērdiņš apgalvo, ka latviešu literatūrā divdesmitajos gados bija arī pavisam erotiski stāsti.

Kārlis Vērdiņš, dzejnieks un literatūrzinātnieks:

Latviešu literatūrā mīlestības attēlojums vienmēr ir gājis roku rokā ar vēsturisko attīstību, ar to, kas ir noticis ar latviešu tautu un par ko tā ir domājusi.

Par šodien attēlotajiem mīlas stāstiem literatūrā Kārlis Vērdiņš saka, ka autori pievēršas arī psiholoģiskiem skaidrojumiem, tomēr lielā mērā mīlestība kļuvusi arī par lētu ēsmu, ko pārdot masveidā. Tāpat arī muzikoloģe Daiga Mazvērsīte uzskata, ka pēc “dzelzs priekškara” krišanas autori mīlestības tēmu ir vulgarizējuši.

Daiga Mazvērsīte, muzikoloģe:

Kamēr par to netiek runāts pilnā balsī, arī mūziķi ir zināmā mērā ļoti atturīgi. Varētu teikt, ka pēdējā laikā jau būtībā ir tā mīlas tēmas absolūta degradēšanās, jo pateikt var jebko – ”es tevi mīlu, tu mani nē” utt., un nekāda atskaites punkta jau vairs nav.

Skaties video!

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas