Jaunajām sievām kāzu ceļojums uzreiz pēc ceremonijas draud beigties uz robežas

2 komentāri

Līdz ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datu sistēmas modernizēšanu radusies kāda iepriekš neparedzēta blakus problēma. Teju neiespējami kļuvuši kāzu ceļojumi uzreiz pēc ceremonijas, ja sieva nolemj mainīt uzvārdu. Turklāt jaunie pāri to neapzinās, tāpēc nereti viņiem rodas nepatīkami pārdzīvojumi.

Kāzu sezona kādam jau ir sākusies, kādam – vēl tikai intensīvākais gatavošanās laiks. Mūzika, ēdieni, vieta… un pa visu šo burzmu – arī ceļojums. Daudziem ir nepatīkams pārsteigums uzzināt, ka ar likumu ceļojums faktiski ir aizliegts.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Dzimtsarakstu nodaļā diena paiet vienā skriešanā – ik pēc pusstundas ierodas pa jaunajam pārim, un starp ceremonijām jāpagūst zāli parādīt arī tiem, kuri vēl tikai plāno savu lielo dienu. Jana un Dmitrijs tikai dzimtsarakstu uzzināja, ka, sievai pārejot vīra uzvārdā, līdz ar jāvārdu viņas pase kļūs nederīga, tātad – par ceļojumu uzreiz pēc kāzām jāaizmirst.

”Tagad laikam apspriedīsim, jo to informāciju uzzinājām pirms trim minūtēm.. tagad domāsim. Tieši bija plānots, ka uzreiz brauksim ceļojumā,” tā situāciju komentē saderinātie Jana un Dmitrijs.

Tieslietu ministrijai pakļautais Dzimtsarakstu departamenta vadība uz šo problēmu skatās birokrātiski – lai vispirms nomaina pasi un tikai tad ceļo. Vai arī – lai paliek meitas uzvārdā, izceļo un tad uzvārdu maina jau par papildus maksu – 70 eiro. Par izņēmumiem īpaši līgavām nevarot būt ne runas.

Rīgas pilsētas Austrumu dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Mārīte Silniece pārus laulā jau gadiem, un pārdzīvo līdz ar viņiem: ”Bijuši daudzi zvani – sestdien reģistrācija, svētdien braucam uz Ēģipti. Es arī nezinu, ko teikt.”

Jaunie pāri vai viņu vecāki nezinot lidmašīnas biļetes jau nopirkuši uz vecā vārda – bieži kā kāzu dāvanu. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde labprāt nāk pretī jaunajiem, īpašos gadījumos pat nomainot pasi vienas dienas laikā, taču likums ir nepielūdzams.

”Jebkuras izmaiņas personas datos izraisa dokumenta izbeigšanos. Tā tas diemžēl ir,” norāda Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes Personu apliecinošu dokumentu departamenta direktors Inguss Treiguts.

Ironiski, bet šī problēma parādījusies tikai pēdējos gados – līdz ar personu datu sistēmas modernizēšanu. Ja agrāk ar dzimtsarakstu nodaļu vai mācītāju varēja sarunāt, ka laulību iereģistrē nedaudz vēlāk, tad tagad bez ievadīšanas sistēmā pat laulības apliecību nevar izdrukāt.

”Vienkārši bija tā, ka visas PMLP lapas aizpildījām papīra formā un noteikti, ja sestdien bija reģistrācija, tās neaiznesa.. varbūt pēc 10 dienām.. mēnesis pagāja,” skaidro Mārīte Silniece

Pilsonības lietu pārvalde gan atklāj būtisku sistēmas aspektu, kas izskaidro, kāpēc neviena jaunā sieva uz robežas vēl nav palikusi.

”Mēs neveicam visu pasaules valstu apziņošanu, ka persona stājusies laulībās un dokuments nav derīgs. Fakts, ka tas nav derīgs, tiks ievadīts pēc 30 dienām, ne ātrāk,” atklāj PMLP pārstāvis.

Tomēr šķērsot robežu ar nederīgu dokumentu – likumīgi tas nav, tāpēc arī Treiguts piekrīt, ka šo likuma normu varētu uzlabot.

2 komentāri

TOP komentāri

  • gurķis
    0

    gurķis

    Patiesībā tas nav nekas jauns. Tā jau ir vismaz 10 gadus. Cilvēkam vajadzētu saprast ka mainot uzvārdu jāmaina arī pase, vadītāja apliecība, ID karte, ja ir kāds īpašums arī te papildus problēmas. Darba devējs jāinformē un arī banka. Maximas kartei gan var datus nemainīt :)

    19.04.2015 11:02

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas