Izdzirdot, ka varētu kāpt cenas, iedzīvotāji kļūst mazāk dedzīgi par ēnu ekonomikas apkarošanu

0 komentāri

Kaut arī vairums iedzīvotāju atbalsta cīņu ar ēnu ekonomiku un nosoda negodīgus uzņēmējus, iespējamam cenu pieaugumam, kas nāk līdzi godīgai nodokļu nomaksai, viņi nav gatavi.

Gadījumos, kad kaut daļa algas tiek saņemta aploksnē, iedzīvotāji saprot, ka netiek veikti nekādi sociālie maksājumi, kas viņus nodrošinātu slimības gadījumā vai sasniedzot pensijas vecumu. Aptaujātie iedzīvotāji atzīst, ka tas viņus uztrauc un viņi vēlētos ēnu ekonomikas izskaušanu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Rīdzinieks Anatolijs norāda, ka tas viņu uztrauc, jo tas saistīts ar pensijām, veselību un bērnudārziem. Savukārt Vjačeslavs komentē: ”Protams, es tam piekrītu, jo, ja ēnu ekonomika pastāv, tā nedod attīstību, sanāk tā, ka nodokļus nemaksā, nav ar ko attīstīties.”

Uzņēmēji un eksperti norāda, ka, mazinoties ēnu ekonomikai, preces un pakalpojumi kļūs dārgāki, jo uzņēmēji vairāk samaksās nodokļos. Cenu pieaugums varētu sasniegt pat 15%.

”Nešaubīgi – ja ēnu ekonomika būtu par kādiem 10% mazāka, tad cenas būtu daudz augstākas,” neslēpj Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Arī ekonomists Arnis Sauka dzirdējis daudzus uzņēmējus sakām, ka tad, ja viņi maksā visus nodokļus, arī jāpārdod dārgāk un produkti vai pakalpojumi maksās dārgāk.

Latvijā ir vieni no augstākajiem darbaspēka nodokļiem Eiropas Savienībā – uzņēmējiem ir grūti konkurēt, un pelēkā zona ir viena no iespējām samazināt cenu un palielināt konkurenci.

”Uz katru neto eiro, kas ir jāmaksā darbiniekam, uzņēmējam jānopelna ne tikai šis eiro, bet vēl apmēram 80-90 centi. Tā ir liela summa,” stāstīja Endziņš.

Izdzirdot, ka līdz ar ēnu ekonomikas samazināšanos preču un pakalpojumu cenas varētu celties, iedzīvotāji kļūst domīgi, un tikai retais valsts izaugsmes un attīstības vārdā būtu gatavs maksāt vairāk.

Rīdzinieks Anatolijs atzīst, ka cenu kāpums viņam, protams, nepatīk. Savukārt uzrunātais Mārtiņš pieļāva iespēju, ka varbūt kāds mazāk pelnītu. Vaicāts, vai būtu gatavs maksāt vairāk, ja cenas celtos, viņš atzīst, ka 10% būtu gatavs, bet 20% – varbūt nē. Turpretī Vjačeslavs saka, ka viņš kā pilsonis vēlas, lai valsts attīstās, līdz ar to viņš varētu samaksāt vairāk, lai pēc tam nākotnē dzīvotu labāk.

Tomēr bažām par to, ka, strauji samazinoties ēnu ekonomikai, celsies cenas, nevajadzētu būt, norāda eksperti. Konkurence tās tomēr spēšot noturēt, turklāt ēnu ekonomikas apkarošanas process ir gauss.

Video: Iedzīvotāji kļūst domīgi, izdzirdot, ka ēnu ekonomikas apkarošana varētu nest līdzi cenu kāpumu

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas