Intensīvas sauļošanās rezultātā dramatiski aug saslimšana ar ādas vēzi

0 komentāri

Šā gada karstā saule, kurā daudzi sauļojas stundām ilgi, nesusi smagas sekas. Saslimšanu skaits ar ādas vēzi šogad dramatiski audzis, un ārsti saka – pēc gadiem šis skaitlis var augt vēl būtiskāk.

Atpūtnieki vēl steidz izmantot pēdējās svelmainās dienas, lai izbaudītu saules peldes. Tikmēr dermatologi ir norūpējušies par zeltainā un bieži neveslīgi tumši brūnā iedeguma radītajām sekām. Pēdējo gadu laikā Latvijā teju dubultojies ādas vēžu gadījumu skaits.

2013. gadā uzskaitē ņemto pacientu skaits:

Ādas melanoma:    203
Citi ļaundabīgi ādas audzēji: 1497

Ja saslimstība ar agresīvāko ādas vēža formu – melanomu – ir gandrīz nemainīga, ik gadu tiek reģistrēti ap 200 jaunu saslimšanas gadījumu, tad saslimstība ar citiem ļaundabīgiem ādas audzējiem ir dubultojusies.

“Domāju, ka šis gads atkal pavērsīs jaunus diemžēl negatīvos rekordus, jo būtībā nekas jau sabiedrībā nav mainījies – uzskats par to, ka saulē ir jābūt pēc iespējas vairāk, vēl dzīvo,” norāda dermatologs Raimonds Karls.

Ārsts apgalvo, ka nav tāda jēdziena “nekaitīga sauļošanās”, jo ikviena saules pelde atstāj izmaiņas ādā. Kamēr tā ir jaunāka, aizsardzības iespējas ir lielākas. Ādas onkoloģiskās saslimšanas nerodas vienā dienā, bet gan, gadiem ilgi krājoties sauļošanās un pats svarīgākais apdegšanas reižu skaitam. Reizēm pārmērīgās sauļošanās sekas jūtamas vien pēc 5, 10 vai pat 15 gadiem.

“No visas saules iedarbības, kas notiek ar cilvēka ādu, apdegums ir vissliktākais. Tādēļ, ka tieši tajā brīdī, kad ir šī sārtā āda, ādā notiek vislielākās izmaiņas, kuras var veicināt diemžēl ļaundabīgās ādas izmaiņas nākotnē,” saka dermatalogs Raimonds Karls.

Dermatologi brīdina, ka ādas vēža riska grupā ir ap 50 000 Latvijas iedzīvotāju. Riska faktori:

– Gaiša āda, kas slikti iedeg un apdeg,
– Vecums;
– Saslimstība bijusi ģimenē,
– Daudz dzimumzīmju,
– Smagi saules apdegumi,
– Dienas lielākā daļa pavadīta iekštelpās, brīvais laiks – ārā;
– u.c.

Vislielākais risks esot cilvēkiem ar gaišu ādu, vecāka gadagājuma cilvēkiem, kā arī tiem, kuriem ir kāda ģenētiska vai onkoloģiska saslimšana.

Dermatologi norāda – ja grib būt draudzīgās attiecībās ar sauli, tad iesaka uzturēties saulē no rītiem un pievakarē, bet karstākajā laikā iesaka ņemt piemēru no dienvidniekiem un paēnī ieturēt siestu.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas