Gejiem sāk parādīties cerība, ka Latvijā viņiem atļaus veidot oficiālas ģimenes

0 komentāri

Pamatīgu pārsteigumu šodien sarūpējusi Augstākā tiesa. Tā atcēlusi Administratīvās rajona tiesas lēmu nepieņemt pieteikumu par geju laulībām. Tiesas lēmumu apsveic liberālā sabiedrības daļa, tikmēr konservatīvie spēki ir nikni. Bez vārdiem palicis pat parasti runātīgais tieslietu ministrs, kurš nevēlas komentēt notikušo, kamēr pats nav izpētījis dokumentus.

Administratīvajā apgabaltiesā kāds homoseksuāls pāris vērsās, vēloties panākt viņu viendzimuma partnerattiecību atzīšanu. Taču, pamatojoties uz Satversmi, kurā definēta tikai viena forma – laulība, kas ir starp vīrieti un sievieti – tiesa lēma prasību nemaz neskatīt. Neapmierināti ar lēmumu, prasības iesniedzēji vērsās Augstākajā tiesā. Tā desmit tiesnešu sastāvā pieņēma lēmumu likt iepriekšējai instancei tomēr skatīt prasību. Pret bija divi tiesneši, par – astoņi. Tostarp arī Rudīte Vīduša, kura deleģēta runāt ar medijiem.

Rudīte Vīduša:

Viņu mērķis ir tikai atzīt ģimeni kā tādu, ne obligāti laulības formā. Mēs pateicām, ka ir jāvērtē dziļāk, cilvēktiesību apsvērumi jāvērtē, ne tikai Satversmē teiktais.

Vīduša pieļauj iespēju, ka tiesa lūgs Satversmes tiesas atzinumu par šo neierasto situāciju. Augstākā tiesa un Tieslietu ministrija atrodas vienā ēkā. Ierasti tika runīgais tieslietu ministrs, kurš strikti aizstāv tradicionālās ģimenes, šoreiz izvēlējies iespēju paklusēt. Kā skaidro Rasnača preses sekretārs, ministram ir nepieciešams laiks, lai rūpīgi iepazītos ar tiesas argumentiem un tad paustu viedokli. Tikmēr tiesnese par iespējamām ministra dusmām nebaidās.

– Vai jums nebija bail pieņemt šādu lēmumu?
– Nē, nē, nē! Latvijā nav bažas par to, ka tiesneši baidītos no tieslietu ministra. Mums ir pilnīga brīvība pieņemt lēmumus

Tiesnese neatklāj ne prasības iesniedzēju dzimumu, pat ne to, kā sauc viņu juridisko pārstāvi, visi apstākļi tiek turēti stingrā slepenībā.

Rudīte Vīduša:

Lietai ir slēgtas lietas statuss. Juridiskiem argumentiem nav nozīmes, kas tās ir par personām.

Lēmumu apsveic Saeimas deputāte Ilze Viņķele, kura ir viena no aktīvākajām geju tiesību aizstāvēm. Viņa bija iecerējusi rosināt veidot partnerattiecību likumu, bet tagad atmetusi tam ar roku.

Saeimas deputāte Ilze Viņķele:

Esošais Saeimas sastāvs, ja tā būtu politiska izšķiršanās, neizdarīs to. Visām rīcībām, kas nāk no politiķiem, ir tikai simboliska nozīme. Tas nav dabūnams cauri. Tiesas lēmums ir ļoti zīmīgs, tas liek pēc būtības lūkoties, vai valstī tiek garantētas tiesības dažāda veida ģimenēm sevi deklarēt.

Pēc Augstākās tiesas lēmuma Administratīvā rajona tiesa ierosinājusi trīs lietas, kurās lūdz uzlikt par pienākumu dzimtsarakstu nodaļai juridiski reģistrēt divas viendzimuma personu ģimenes attiecības.

Video

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas