Garo rindu dēļ daļa insulta slimnieku var kļūt par invalīdiem

0 komentāri

Mūsu valstī nav izveidots efektīvs rehabilitācijas centru un slimnīcu tīkls, kur ārstēt pacientus pēc smagām slimībām, piemēram, pēc insulta. Turklāt lielākajā no tiem – Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari – uz insulta slimnieku rehabilitāciju veidojas rindas. Tieši tādēļ daļa no viņiem var kļūt par invalīdiem. 

Visvairāk cilvēku Latvijā mirst no sirds un asinsrites slimībām, tostarp arī no insulta. Insults ir pēkšņs smadzeņu asinsrites traucējums. Turklāt tas var būt cēlonis arī invaliditātei uz visu mūžu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Šo vienkāršo kustību – kaut ko noturēt rokā – Mārtiņš var izdarīt ar lielu piepūli, bet, ja salīdzina ar to, kā bija pirms gada, tad tas ir ļoti liels sasniegums. Pērnā gada februārī ārsti viņam konstatēja insultu.

”Tā starpība ir tieši tāda, ka tu guli kā baļķis un smaržo kā mežs “pēdiņās”, un tagad tu stāvi kameras priekšā un vari par sevi pastāstīt. Starpība ir tieši tāda starp nespēju nostāvēt un paiet, roku kustināt un kāju. Klibojot, ne sevišķi graciozi, bet klibot atpakaļ dzīvē,” stāsta pacients Mārtiņš.

Mārtiņam ir paveicies – pēc diagnozes apstiprināšanas un 3 nedēļu ārstēšanas Stradiņu slimnīcā viņš uzreiz tika rehabilitācijas centrā Vaivari, kur ārsti rehabilitologi un fizioterapeiti Mārtiņam palīdzēja tiešā vārda nozīmē tikt uz kājām. Ja šī rehabilitācija nesāktos zibenīgi ātri, ļoti liela varbūtība, ka viņš joprojām nestaigātu.

Pateicoties ātrai rehabilitācijai, Mārtiņš jau ir atgriezies darbā. Aptuveni 20% no visiem insulta pacientiem ir cilvēki darbspējīgā vecumā.

Kopš 2010. gada stacionārā ārstēto šādu pacientu skaits ir nemainīgs – aptuveni 8,5 tūkstoši. No šiem pacientiem tikai trešajai daļai ir nepieciešama pēcakūtā perioda rehabilitācija stacionārā, taču Vaivaros veidojas rindas, kad pacientiem vitāli svarīga rehabilitācija jāgaida no mēneša līdz trijiem.

Latvijā ir vairākas slimnīcas un rehabilitācijas centri, kur varētu notikt pacientu rehabilitācija. Tādā veidā varētu glābt daudzus tos cilvēkus, kuriem tā var palīdzēt.

Lai šo jautājumu risinātu, šobrīd Veselības ministrijā strādā darba grupa, kurā iesaistīti speciālisti, un tās mērķis uzlabot rehabilitācijas pieejamību un padarīt to efektīvāku.

Uz rehabilitāciju Vaivaros šobrīd rindā ir vairāk nekā 100 insulta pacientu, kuriem ilgā gaidīšana samazina izredzes uz atveseļošanos.

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas