Gandrīz katrs piektais ignorē savas galvassāpes, liecina aptauja

0 komentāri
Gandrīz katrs piektais ignorē savas galvassāpes, liecina aptauja
Flickr.com / Andy

Lai arī Latvijā migrēnas un galvassāpju ārstēšana ir augstā līmenī, 68,1% aptaujas dalībnieku uzskata, ka spēcīgas galvassāpes nav pietiekami nopietns iemesls, lai apmeklētu galvassāpju speciālistu vai ģimenes ārstu. Vēl jo vairāk – gandrīz katrs piektais (18,1%) aptaujātais Latvijas iedzīvotājs spēcīgu galvassāpju gadījumā neko nedara, lai tās mazinātu vai vienkārši galvassāpes ignorē.

Jaunākie Latvijas Galvassāpju biedrības iegūtie aptaujas dati liecina, ka vismaz reizi mēnesī no galvassāpēm cieš teju katrs ceturtais (23%) aptaujātais, savukārt katrs piektais no tām cieš pat vairākas reizes mēnesī. 27,9% respondentu ar galvassāpēm saskaras vien pāris reizes gadā, taču 1,5% no aptaujātiem tās nekad mūžā nav pieredzējuši.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Lai uzveiktu galvassāpes, mazliet vairāk nekā puse aptaujāto (54,9%) lieto bezrecepšu pretsāpju medikamentus, savukārt katrs trešais aptaujātais galvassāpes mazina, dodoties pastaigā svaigā gaisā vai kārtīgi izvēdinot telpu. 29,9% respondentu galvassāpes kliedē miegs, savukārt 16,2% aptaujāto galvassāpes cenšas ierobežot, dzerot ūdeni. 12,7% izvēlas lietot tautas medicīnas līdzekļus, taču tikai 3,9% aptaujāto lieto ārsta parakstītus medikamentus.

Gandrīz puse aptaujāto norādīja, ka galvassāpju laikā nekad nav piedzīvojuši simptomus, kas varētu liecināt par migrēnu. Savukārt otra puse aptaujāto atklāja, ka galvassāpju laikā ir piedzīvojuši vismaz kādu no migrēnas simptomiem – paaugstināts jutīgums pret skaņām (21,6%), smaržu (6,9%) un gaismu (18,1%), kā arī nelabums (20,6%) un slikta dūša (20,1%). Gandrīz katrs desmitais (9,3%) aptaujātais Latvijas iedzīvotājs atzina, ka piedzīvojis visus iepriekš minētos migrēnas simptomus.

“Aptaujas rezultāti iezīmē pozitīvu tendenci, ka sabiedrība pakāpeniski kļūst izglītotāka jautājumos par migrēnu – 80,9% aptaujāto zina, ka par migrēnu liecina spēcīgas, pulsējošas vienpusējas galvassāpes, kas periodiski atkārtojas, un tikai 5,9% aptaujāto uzskata, ka migrēna ir vien ikdienišķas galvassāpes. Tomēr jāuzsver, ka mūsu sabiedrībā arvien ir iesakņojies maldīgs uzskats, ka migrēnu visbiežāk piemeklē sievietes. Tomēr realitātē no migrēnas nav pasargāti arī vīrieši, kā arī bērni, kuriem migrēna var izpausties krietni citādāk nekā pieaugušajiem,” uzsver Latvijas Galvassāpju biedrības vadītāja, neiroloģe – algoloģe (sāpju speciāliste) Aija Freimane.

“Būtiski ir pieminēt arī rezultātu satraucošo daļu, kas atspoguļo situāciju, ka spēcīgu galvassāpju vai migrēnas gadījumos pie ģimenes ārsta vēršas vien aptuveni katrs desmitais aptaujātais, bet pie galvassāpju speciālista 4,9% aptaujāto. Savukārt vairāk nekā puse respondentu uzskata, ka galvassāpju gadījumā vispār nav nepieciešams doties pie jebkāda speciālista. Šī tendence ir bīstama, jo galvassāpes var liecināt par dažādām nopietnām saslimšanām un konsultācija pie speciālista ir būtiska pareizas diagnozes noteikšanai un piemērotas ārstēšanas uzsākšanai,” turpina Freimane.

Aptaujas laikā 23% respondentu atklāja, ka vismaz reizi dzīvē ir piedzīvojuši migrēnas lēkmi. No šiem respondentiem regulāri migrēnas lēkmes piedzīvo 8,3% sieviešu un 1% vīriešu. Savukārt retākas migrēnas lēkmes piemeklē katru ceturto sievieti un katru desmito vīrieti.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas