Galvenā Rietumvalstīs dzīvojošu vīriešu veselības problēma – prostata

1 komentārs

Katru gadu septembrī pasaulē tiek atzīmēta Uroloģijas nedēļa, un šogad centrālā uzmanība tiek pievērsta prostatas veselībai, kas saskaņā ar Eiropas urologu izteikumiem ir galvenā Rietumvalstīs dzīvojošo vīriešu veselības problēma.

Prostatas ļaundabīgs audzējs ir trešā biežākā diagnoze, ar kādu Latvijas Onkoloģijas centra poliklīnikā pie speciālistiem nonāk pacienti, norāda Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas vadītājs asoc.prof. Vilnis Lietuvietis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

“Pašlaik daudz tiek runāts par valsts drošību, lielāki līdzekļi novirzīti aizsardzībai, tomēr nepienācīga uzmanība joprojām tiek veltīta jautājumam, kā uzlabot Latvijas vīriešu veselības stāvokli, kuriem vajadzības gadījumā būs šī valsts jāaizstāv. Saslimstības ar prostatas vēzi ar katru gadu pieaug, tāpat arī letālo gadījumu skaits, tāpēc līdzīgi kā sievietēm valstī vajadzētu ieviest papildu programmas, kas ļautu laikus atklāt saslimšanas un samazināt mirstību vīriešiem,” pauž V. Lietuvietis.

Ja 2003. gadā diagnoze “prostatas vēzis” tika uzstādīta 730 vīriešiem, 2014. gadā tie bija jau 1114. Ar šādu diagnozi miruši attiecīgi 288 vīrieši 2003. gadā un 409 – 2014. gadā. Pērn starp visiem vīriešiem atklātajiem ļaundabīgajiem audzējiem pirmajā vietā bija tieši prostatas vēzis (20% jeb 1114 gadījumi) – 13% – 1. stadijā, 45% – 2. stadijā, 23% – 3. stadijā, 10% – 4. stadijā, 7% stadija nebija precizēta, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.

Lai pievērstu plašākas sabiedrības uzmanību vīriešu veselības jautājumiem, svētdien, 13. septembrī, organizācijas Round Table Latvijas klubs sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fondu, aicina atbalstīt labdarības un ziedojumu vākšanas pasākumu ”Pīļu skrējiens 2015″. Pasākumu atklās Veselības ministrs Guntis Belēvičs, kā arī aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis.

No plkst. 12.00-14.00 Rīgas kanālā posmā starp Nacionālo operu un baletu un Brīvības pieminekli norisināsies labdarības pasākumu Pīļu skrējiens 2015. Ziedojot 5 eiro, dalībniekam tiks piešķirts pīlītes kārtas numurs, kas savukārt atbilst vienai no pīlītēm, kuras tiks peldinātas kanālā – Pīļu skrējienā 2015. Jebkura pasākumā ziedotā summa tiks izlietota vīriešu bezmaksas veselības pārbaudēm, bet pirmās 35 pīlītes iegūs atbalstītāju sarūpētās balvas! Ziedot var arī portālā Ziedot.lv.

Pērn pēc šā pasākuma organizatori kopā ar atbalstītajiem par saziedoto naudu veikuši informatīvu kampaņu vīriešu veselības veicināšanai, kā arī bezmaksas PSA testa (prostate-specific antigen) asins analīzes vīriešiem reģionos, piemēram, projekta laikā Gulbenē tika veiktas 104 PSA testa analīzes un atklāti vairāki vēža gadījumi agrīnā stadijā, kuri ir jau saņēmuši atbilstošu ārstēšanu.

1 komentārs

TOP komentāri

  • Nu re
    0

    Nu re

    Kur atrast sievieti, lai nebūtu problēmas ar prostatu?

    11.09.2015 17:45

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas