Ebolas vīrusa izplatīšanās risks Latvijā ir zems

0 komentāri

Pasaules Veselības organizācija (PVO) Ebolas vīrusa izplatīšanās risku Eiropas reģionā, tostarp arī Latvijā, joprojām vērtē kā zemu, uzsver Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti (SPKC).

Jau ziņots, ka Rietumāfrikā no Ebolas vīrusa miruši jau gandrīz 4000 cilvēku. Spānijā šonedēļ tika konstatēts pirmais zināmais gadījums, kad inficēšanās ar Ebolas vīrusu notikusi ārpus Āfrikas. Medmāsa strādājusi slimnīcā, kurā miruši divi Āfrikā ar Ebolas vīrusu inficējušies cilvēki.
Kā aģentūrai LETA sacīja SPKC pārstāve Anete Jansone, Latviju vīruss varētu sasniegt tāpat kā jebkuru citu valsti – ja tas tiktu ievests.
Patlaban riska grupas, kurām pastāv augstākais risks vīrusu atvest uz jebkuru pasaules valsti, ir brīvprātīgie darbinieki un medicīnas personāls, kas dodas uz vīrusa uzliesmojuma skartajām valstīm, lai aprūpētu Ebolas vīrusa slimniekus. Tāpat arī šajā grupā ir cilvēki, kuriem slimības skartajās valstīs dzīvo radinieki, ja viņi dodas viņus apciemot.

Jansone gan uzsver, ka Latvijā Ebolas vīrusa ievešanas risks ir vēl zemāks, jo patlaban nav zināms neviens gadījums, kad aprūpēt Ebolas vīrusa slimniekus uz šīm valstīm būtu devušies mediķi no Latvijas, kā arī no un uz Latviju nav tiešu avioreisu uz Ebolas skartajām valstīm.
Lai arī PVO šobrīd nav noteikusi ceļojumu un tirdzniecības ierobežojumus uz Ebolas vīrusa skartajām valstīm, SPKC tomēr iesaka atlikt nebūtiskus ceļojumus uz tām.

Epidemiologi skaidro, ka galvenais infekcijas apkarošanas pasākums ir izslēgt citu personu kontaktu ar Ebolas vīrusa pacienta asinīm un citiem izdalījumiem, kā arī viņu piesārņotajiem priekšmetiem. Vīruss neizplatās pa gaisu. Nav iespējams ar to inficēties, pieskaroties naudai, pārtikas un rūpnieciskām precēm, peldoties baseinos, lietojot uzturā pārtikas produktus, ēdienus vai dzeramo ūdeni. Arī odi un citi posmkāji nepārnēsā Ebolas vīrusu.

Pašlaik Ebolas vīrusa uzliesmojums ir konstatēts četrās Āfrikas valstīs – Gvinejā, Libērijā, Sjerraleonē un Nigērijā. “Pat tad, ja dzīvojat slimības skartajā apvidū vai esat ceļojot apmeklējuši šo apvidu, inficēšanās risks ar vīrusu ir ārkārtīgi zems, ja vien neesat tieši saskārušies ar dzīvu vai mirušu inficētu cilvēku vai dzīvnieku ķermeņa šķidrumiem,” uzsver SPKC speciālisti.
SPKC speciālisti turpina sekot līdzi situācijai sadarbībā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru un norāda, ka ir gatavi organizēt nepieciešamos pasākumus, ja infekcija tiks ievesta valstī.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas