Dzīvībai bīstamā tvana gāze noplūst arī no it kā drošajiem apkures katliem

0 komentāri

Iestājoties ziemai, daudzi cilvēki atkal smagi saindējušies ar tvana gāzi. Biežākais iemesls ir neizkurinātas krāsnis un ugunsgrēki, taču, izrādās, bīstami var būt arī gāzes apkures katli, kas atrodas daudzos dzīvokļos un privātmājās.

Ir bijuši gadījumi, kad tvana gāze noplūst, jo gāzes katli ir nepareizi ierīkoti vai kopti. Kamēr valsts iestādes vēl tikai domā par stingrāku uzraudzību, speciālisti iesaka izvairīties no nelaimes, uzstādot tvana gāzes detektorus.

Nepatīkamas atmiņas ir dziedātājai Lienei Greifānei, pazīstamai arī ar skatuves vārdu Candy. Mājā, kurā viņa dzīvoja, bija uzstādīts gāzes apkures katls. Vienubrīd dziedātājai ar bērnu strauji pasliktinājās pašsajūta. Sāpēja un pulsēja galva, slikta dūša, vājums un nespēks. Pēc aptuveni mēnesi ilgas cīņas ar veselības problēmām, dziedātāja pārvācās uz citu dzīves vietu. Līdz ar to pašsajūta strauji uzlabojās.

Taču daudz smagāk cieta Žanetes Drones ģimene. Sieviete strādāja mājās un pēkšņi noģība. Par laimi, vīrs, kuram arī bija kļuvis slikti, paspēja izsaukt ātro palīdzību un abus aizveda uz slimnīcu. Analīzes liecināja, abu asinīs ir augsta tvana gāzes koncentrācija.

Tvana gāze ir ļoti bīstama – dēvēta arī par neredzamo slepkavu. Katru gadu Austrumu slimnīcā nonāk aptuveni 100 tvana gāzes upuru.  Vairumā gadījumu saindēšanās saistīta ar neizkurinātām krāsnīm, ugunsgrēkiem, taču regulāri ir situācijas, kad galvenās aizdomas krīt uz gāzes katliem, no kuriem dzīvoklī ieplūst tvana gāze.

Pagāja ilgs laiks līdz Liene Greifāne, un arī Žanete Drone noskaidroja, kāds ir patiesais tvana gāzes noplūdes iemesls viņu dzīvesvietās. Dziedātājas iepriekš dzīvoja daudzdzīvokļu mājā. Pa to tvana gāze no augšējiem dzīvokļiem ieplūdusi viņas dzīvesvietā.

Drones gadījumā vainīgs ir meistars, kurš dienu pirms nelaimes it kā pārbaudījis katlu, taču patiesībā viņš ierīces svarīgāko daļu nebija pat atvēris. Sensors, kuram ārkārtas gadījumos būtu jāaptur katla darbība, bija aizsērējis. Droņu ģimenē iesaistītais meistars bija individuālais komersants. Pie atbildības viņu grūti saukt, jo paviršā pārbaude nav fiksēta dokumentāli.

Pašlaik spēkā esošie noteikumi paredz, ka gāzes katlu pārbaudes ir jāveic vismaz reizi gadā. Taču daudzi saimnieki no pārbaudēm, par kurām jāmaksā, izvairās un nesauc un arī skursteņslauķi.

Reaģējot uz vairākiem ārkārtas gadījumiem, katlu tirgotāji kopā ar ugunsdzēsējiem un Latvijas gāzes pārstāvjiem rosina veikt izmaiņas normatīvājos aktos. Top plāns par stingrāku meistaru sertificēšanu un obligātām katlu pārbaudēm, kuras būtu jāfiksē dokumentāli. Izskan arī citi ierosinājumi.

Paredzams, ka plāns par stingrāku uzraudzību izraisīs asas diskusijas. Lētākie tvana gāzes detektori maksā ap 20 eiro, tāpēc daudzi iedzīvotāji pārmetīs tirgotājiem vieglas peļņas tīkošanu.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas