Latvijā kļūst populāras donoru olšūnas neauglīgām sievietēm

11 komentāri

Daudzos gadījumos, kad sieviete vairs nevar palikt stāvoklī, vienīgā iespēja ir izmantot olšūnu donoru.

Likums Latvijā nosaka, ka olšūnas var ziedot ikviena vesela 18 -35 gadus veca sieviete. Vienīgais ierobežojums – no vienas personas olšūnām drīkst piedzimt ne vairāk kā trīs bērni. Šāds ierobežojums noteikts, lai izslēgtu tuvas radniecības risku.

Patlaban gan valstī nav vienota reģistra, kas ļautu izsekot šim ierobežojumam, uzsver ārsti.

Piemēram, reproduktīvā medicīnas centrā Embrions ik gadu ārsti veic aptuveni sešus simtus mākslīgās apaugļošanas procedūru, un apmēram 5% gadījumu tiek izmantotas donoru olšūnas. Tās apaugļošanai izmanto kopš 1997. gada. Salīdzinājumam, piemēram, līdzīgā Spānijas klīnikā ik gadu veic ap 2,5 tūkstošus mākslīgo apaugļošanu, un puse no tām tiek veikta ar donora šūnām.

Gints Treijs, ginekologs, reproduktīvā medicīnas centra Embrions direktors:

Mūsu laboratorijā diemžēl nav daudz olšūnu donoru. Tikmēr sieviešu, kurām būtu nepieciešamas šīs olšūnas, ir daudz vairāk, un cilvēki gaida rindā.

Tikmēr kādā citā klīnikā – SIA Klīnika EGV – šādas donoru olšūnas apaugļošanā tiek izmantotas vairāk. Ik gadu šajā klīnikā veic aptuveni piecus simtus mākslīgo apaugļošanas, un donoru šūnas šeit izmanto 9% gadījumu.

Mārtiņš Levenšteins, SIA Klīnika EGV ginekologs:

Vairāk izvēlas ziedot jaunas meitenes. Ir dažādas grupas – viena ir sievietes līdz 25 gadiem, un tad ir arī nedaudz vecākas sievietes – tās, kurām ir ap 30 gadi.

Donores par dzimumšūnu ziedošanu saņem atlīdzību. Taču to, cik tā ir liela, netiek atklāts – atlīdzības apmēru nosaka katra klīnika atsevišķi. Taču jebkura donore var rēķināties ar to, ka tiks veikta bezmaksas veselības pārbaude.

Reproduktīvās medicīnas centri uzskata, ka līdzīgi kā mākslīgā apaugļošana, arī donēšana būtu jāiekļauj valsts programmā. Taču tam nepiekrīt Nacionālajā veselības dienestā.

Māra Āboliņa, Nacionālā veselības dienesta pārstāve:

Pēc būtības valstij par donoru dzimumšūnām tāpat kā par audiem nevar tikt maksāts, par to nevar tikt veikta samaksa, lai nebūtu iespēju ar tiem tirgoties.

Skaties video!

11 komentāri

TOP komentāri

 • .
  0

  .

  Es asinoju 3 menesus pec olsunu iznemsanas un man draudzene saslima ar vezi. Vina doma,ka tapec. Tas nav tas pats kas virietis donors,tas bija tik briesmigi un nekadi nevaru izdzest to laiku mana dzive.

  15.12.2014 13:20

 • 8)
  0

  8)

  Vai tad ja tu iznesatu berninu,izjustu kustibas sava punci utt.tu vinu spetu uztvert ka NESAVU? Tas jau ir Tavs un tava milota viriesa,ne jau tikai no donores viss atkarigs.Es gan par donori nekad neietu. Ka galu tevi izkasa narkoze un tad pamodies kautkada telpa aizvesta,nezinot ka tur nokluvi un man personigi ta sapeja veders ka pec aborta,lai gan man tads nekad dzive nav bijis.

  15.12.2014 13:17

 • :)
  0

  :)

  Es zinu tadu gimeni kam pirmais dzima IVF ,bet nakosie dabiski . Laikam tada Dieva griba

  15.12.2014 13:11

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas