DNS analīzes Latvijā kļuvušas par ikdienu

0 komentāri

Sākotnēji, pirms 15 gadiem, DNS analīzes Latvijā veica ļoti reti, taču tagad situācija pamatīgi mainījusies – policijā un privātās laboratorijās veic vairākus desmitus DNS testu dienā, noskaidroja LNT ”900 sekundes”.

Pieprasījums pēc DNS testiem policijā pēdējos gados ir audzis. Likumsargi veic aptuveni simts šādas analīzes nedēļā.

”Tagad praktiski katrā kriminālprocesā procesa virzītājs nozīmē DNS ekspertīzi,” atzīst Valsts policijas (VP) Kriminālpolicijas Ekspertīžu nodaļas priekšniece Olga Bergere.

Pēdējo piecu gadu laikā gan nav mainījies pieprasījums pēc paternitātes analīzēm. Piemēram, laboratorijā ”GenEra” pēdējos gados ik dienu tiek veiktas vairākas šādas analīzes, apgalvo bioloģijas doktors Juris Šteinbergs.

”Jaunas tendences, kas ir parādījušās, ir tādas, ka pēdējā laikā arvien biežāk parādās pieprasījumi no ārzemēm. Proti, no tām valstīm, kurās ir Latvijas valstspiederīgie –Īrijas, Lielbritānijas, arī Vācijas,” stāstīja J. Šteinbergs.

Visbiežāk paternitātes testus pieprasa vientuļās mātes, kuras vēlas vīrieti tiesas ceļā piespiest uzņemties atbildību par savu atvasi. Savukārt, vīrieši ar šādas analīzes palīdzību vēlas pārliecināties, ka ir bērnu tēvi. Nereti paternitātes analīzes ierosina arī citi ģimenes locekļi. ”Visbiežāk tās ir vecmāmiņas un vīramātes, kurām šķiet, ka kaut kas ar vedekliņu nav kārtībā,” atklāj J. Šteibergs.

Parasti DNS analīzi veic piecu darba dienu laikā un tās izmaksas svārstās no 300 līdz 350 eiro.

Cilvēka unikālo kodu – DNS – var nolasīt no asinīm, matiem, nagiem, ādas, sviedriem, spermas un audiem.

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas