Der zināt! Latvijas mājsaimniecībās mērīs radioaktīvā radona līmeni

0 komentāri

Lai arī Latviju ģeoloģiskās situācijas dēļ radona gāzes izplatības problēma skar salīdzinoši nedaudz, tomēr ir teritorijas, kur tā sastopamība ir paaugstināta. 500 Latvijas mājsaimniecībās mērīs radona līmeni.

Radons ir radioaktīva gāze, kas var radīt veselības traucējumus iedzīvotājiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Dace Šatrovska, VVD Radiācijas drošības centra direktore:

Radons veidojas zemes dzīlēs, nāk no iežiem, no zemes dzīlēm radons nonāk mūsu mājās caur augsni, caur grunti.

Ir pierādīts, ka radona starojuma ietekme un paaugstināts radona līmenis ūdenī mazina cilvēka mūža ilgumu, palielina saslimstību iespēju un izraisa redzes traucējumus. Ēkās radons visbiežāk sastopams virtuvēs, vannas istabās un pagrabos, ne augstāk par dzīvojamās mājas otro vai trešo stāvu.

Radons nav vizuāli redzams, tā ir gāze bez jebkādas krāsas vai smakas, 7,5 reizes smagāka par gaisu un šķīst ūdenī, tā konstatēšanai ir nepieciešama speciāla aparatūra. Iespējams tāpēc, Latvijas iedzīvotāji šo jautājumu neuztver nopietni.

Proti, vairums Latvijas iedzīvotāji par radona gāzi ir maz dzirdējuši, tāpēc ar to saistītos riskus neuztver nopietni. Par bīstamību dzīvesvietās un radona klātesamību mūsu ikdienā, dzirdējis vien retais.

Speciālisti prognozē, ka šīs vielas koncentrācija nebūs tik liela lai apdraudētu cilvēkus, taču riska zonas zemes dzīļu īpatnību dēļ ir paredzamas. Tās ir Rīgā, Ogres, Vecumnieku un Aizkraukles novados, kā arī teritorijās, kas piekļaujas Daugavai. Šogad arī vides ģeoloģijas centrs veiks apjomīgus radona mērījumus dzeramajā ūdenī.

Pirmie radona mērījumi Latvijā tika veikti pirms vairāk nekā 20 gadiem. Tolaik izpētei tika izvēlēti simts mājokļi dažādos Latvijas rajonos un tika secināts, ka radona koncentrācija dažviet ir par lielu.

Skaties video!

0 komentāri
Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ko Ziemassvētkos dāvināt bērniem, lai acīs starotu patiess prieks?

Ziemassvētki bērniem ir ļoti īpaši svētki – Ziemassvētku vecītis, eglīte, sniegs, piparkūkas, lampiņas, svecītes, dzejoļi un protams – dāvanas! Bez dāvanām bērnam, visticamāk, mūsdienās nav iedomājami Ziemassvētki, jo tieši tāpēc taču tiek rakstītas vēstules vīram uz Ziemeļpolu, lai izstāstītu savas kvēlākās vēlēšanās, ko svētkos gribētu saņemt šogad!

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas