Deputāti neatbalsta likuma grozījumus, kas liegtu svešiniekiem kļūt par bērnu aizbildņiem

0 komentāri

Emocionālu debašu rezultātā Saeimas deputāti šodien neatbalstīja likuma grozījumus, kas liegtu svešiniekiem kļūt par bērnu aizbildņiem. Amatpersonas uzskata, ka grozījumi nepieciešami, lai labāk atsijātu iespējamos nelabvēlīgos aizbildņus. Savukārt grozījumu pretinieki apgalvo, ka tagadējā kārtība ir pietiekami laba, bet amatpersonu rosinātie grozījumi veicinās bērnu nonākšanu bērnu namos vai adopcijā uz ārvalstīm. 

Diskusiju raisīja Tieslietu ministrijas rosinātie grozījumi Civillikumā, kas liegtu svešiniekiem kļūt par bērnu aizbildņiem. Aizbildņus bērnam meklē brīdī, kad viņa vecāku tiesības ir apturētas, bet vēl nav atņemtas. Tajā laikā bērns skaitās juridiski nebrīvs un viņu nevar adoptēt.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Šajā laikā, kas var ilgt vairākus gadus, vispirms aizbildņi tiek meklēti pie tuviniekiem, ja tuvinieki neuzņemas šo lomu, tad par aizbildni var kļūt svešinieks. Amatpersonas ar likuma grozījumiem svešiniekus vēlas svītrot no potenciālo aizbildņu saraksta.

Grozījumu aizstāvji uzskata, – ja šādu svešu aizbildņu nodomi pret bērnu ir pozitīvi un nesavtīgi, tad lai viņi labāk cenšas palīdzēt juridiski brīvajiem bērniem, tos adoptējot. Tāpat vēl ir profesionālas audžu ģimenes, kas varot īslaicīgi uzņemties rūpes par bērnu.

Grozījumu pretinieki jeb līdzšinējā likuma aizstāvji uzskata, ka ministrijas iecere nav pietiekami pamatota.

Amatpersonas norāda, ka likuma grozījumi saglabās iespēju kļūt par aizbildni arī citām personām, ne tikai tuviniekiem. Tie varēs būt bērnam pazīstami un emocionāli tuvi cilvēki. Tāpēc izmaiņas skaršot salīdzinoši nelielu bērnu skaitu.

Citi sanākušie uzskata, ka, samazinot aizbildņu skaitu un veicinot audžu ģimeņu skaitu, pieaugs adopciju gadījumi uz ārvalstīm. Pagājušajā gadā tie bija 178 bērni, un liela daļa pirms tam atradās tieši audžuģimenēs.

Diskusijas laikā izrādījās, ka arī audžu ģimeņu biedrību viedokļi nesakrīt un ir pat diametrāli pretēji.

Sēdes beigās daudzo viedokļu un neatbildēto jautājumu dēļ Civillikuma grozījumi netika atbalstīti.

Deputāti lūdz Tieslietu un Labklājības ministrijas kopā ar audžuģimeņu un citu organizāciju pārstāvjiem izstrādāt grozījumus, kas apmierina visas iesaistītās puses. To nepieciešams izdarīt līdz balsojumam 3. galējā lasījumā.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas