Daudzviet Latvijas laukos iedzīvotāji netiek pie skaidras naudas – nav bankomātu

4 komentāri
Daudzviet Latvijas laukos iedzīvotāji netiek pie skaidras naudas – nav bankomātu
Foto: LETA

Latvijas bankas būtiski samazinājušas bankomātu skaitu un slēdz filiāles, un ir vietas, kur līdz tuvākajam skaidras naudas izņemšanas punktam cilvēkiem tagad jāmēro pat 60 kilometri. Situāciju izvērtējot Saeimā, deputāti no Swedbankas sagaidījuši solījumu, ka līdz gada beigām visos novados tomēr tiks uzstādīts vismaz viens bankomāts. LNT devās uz Amatas novada Nītauri skaidrot, kā cilvēki iztiek bez banku pakalpojumiem.

Pilnīgi neviena bankomāta nav piecpadsmit novados. Apdalīta ir Vidzeme un Latgale. Tas nozīmē – nepilni 93 tūkstoši iedzīvotāju ir bez iespējām izņemt skaidru naudu savā dzīvesvietā. Viens no tādiem ir Amatas novads. ”Pie skaidrās naudas… pēc algas dienas aizbraucam, tuvākais, uz Līgatni vai nu uz Cēsīm, jo šeit ir tikai ar karti var norēķināties,” stāsta Nītaures iedzīvotāja Gunita.

Piemēram, Amata novada sešiem tūkstošiem cilvēku jādodas pēc skaidras naudas līdz par 30 kilometru attālumam. Autobusa biļete turp atpakaļ līdz tuvākajam bankomātam maksājot četrus eiro. To varot atļauties tikai reizi mēnesī. Tad esot teju vai svētku sajūta.
”Ai, tās ir lielas grūtības, it īpaši strādājošajiem, kam ir kartes. Viņiem ir speciāli jābrauc uz pilsētu. Tagad cilvēki mokas, speciāli jāmeklē transports, mums autobuss iet no rīta un pēcpusdienā nāk atpakaļ. Ja tu strādā, tu jau netiec,” stāsta Nītaures iedzīvotāja Velga.

Nītaures pagasta vadītāja līdz šim lūgsies vairākām bankām uzstādīt bankomātu. Saņēmusi atteikumus, jo iedzīvotāju skaits nekompensējot bankomātu uzturēšanas izdevumus. Bankomātu neesamība būtiski ietekmē vietējo divu veikalu un benzīntanka apgrozījumu.

”Ja arī aizbrauc pēc tās naudas, tad ir tikai loģiski, ka turpat lielveikalā sapērkas, un šī naudiņa mūsu pagastā neienāk pie uzņēmējiem, arī benzīntankam. Tikai loģiski, ja es braucu pēc naudiņas uz Līgatni, tad es arī degvielu tur iepildu. Tā kā tas viss aiziet mums garām,” norāda Amatas novada Nītaures pagasta pārvaldes vadītāja Līvija Ķauķīte.

Arī trušu un vistu audzētājai Daigai Ciekurznei skaidras naudas izņemšanas trūkums ir problēma. Ne vienmēr, kad garām brauc veterināro preču autoveikals, makā ir skaidra nauda. Daiga skaidro – Nītaure bez bankomāta palika pirms vairākiem gadiem, kad zagļi to izrāvuši no sienas ar automašīnu un aplaupījuši. Zinot, cik ērti reiz bijis, pie bankomāta trūkuma joprojām nevar pierast. ”Arī mēs gribam dzīvot pilnvērtīgi un nedomāt vienmēr, kas mums ir, kas mums nav. Diemžēl reizēm ir sajūta, ka viss beidzas pie Pleskavas šosejas, tas jau ir tālu,” ironiska ir Nītaures iedzīvotāja Daiga Ciekurzne,

Kopumā lielākais attālums no visiem 15 novadiem, ko cilvēki spiesti mērot līdz tuvākajam bankomātam, ir pat 60 kilometri. Problēmas risināšanu uzņēmās Saeimas komisija.  ”Situācija ar finanšu pakalpojumu pieejamību Latvijas reģionos ir ļoti slikta, lai neteiktu kritiska,” uzskata Saeimas deputāts Kārlis Šadurskis (Vienotība).

Politiķiem šonedēļ Swedbank apsolīja – situācija uzlabosies līdz gada beigām, katrā no 15 novadiem uzstādot pa vienam bankomātam. Rentabli tie nebūšot.  ”Šobrīd pateikt par visām 15 vietām kopējās izmaksas ir vēl grūti, ņemot vērā, ka mēs ar pašvaldību vadītājiem diskutējam, kur mēs šos bankomātus izliksim. Bet tas, ko mēs droši varam pateikt, ka viena bankomāta iegādes izmaksas ir 15 tūkstoši eiro un uzturēšanas izmaksas tūkstotis eiro mēnesī atkarībā no tā, kur viņš stāv,” stāsta Swedbank Ārrīgas reģiona nodaļas vadītājs Mārtiņš Grusts.

Swedbank sola arī paplašināt mobilās vienības, kad bankas darbinieki pēc grafika reizi mēnesī braukās pa pagastiem gluži kā lauku autoveikals un sniegs konsultācijas.

4 komentāri

TOP komentāri

 • Biruta Mušperte (Ādamsone)
  +2

  Biruta Mušperte (Ādamsone)

  Arī Matīšu pagastā,Burtnieku novads ,šāds pakalpojums liegts,kaut gan par par kartes apkalpošanu banka katru mēnesi atļaujas bez iepriekšēja brīdiņajuma noņemt kaut kādu summu par kartes apkalpošanu,neatkarīgi vai karte bija lietota tekošajā gadā vai nē

  25.04.2015 22:31

 • es
  +1

  es

  Bankām neinteresē vecāki cilvēki it īpaši no laukiem, no viņiem nav nekādas peļņas, tāpēc arī tāda attieksme. Skarba realitāte, būtu valsts banka, būtu savādāk

  26.04.2015 20:55

 • krekers
  0

  krekers

  Šerloka Holmsa cienīgs materiāls

  26.04.2015 10:25

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas