Darba devējiem būs jāaizsargā darbinieki no elektromagnētiskā lauka ietekmes darbā

0 komentāri

Darba devējiem būs jāaizsargā darbinieki pret elektromagnētiskā lauka ietekmi darbavietā, šādi noteikumi Latvijā stāsies spēkā nākamajā vasarā.

Kā stāsta noteikumu izstrādātāji – līdz šim nav bijušas tādas specifiskas prasības, lai aizsargātu darbinieku no elektromagnētiskā lauka radītajiem riskiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Šādas prasības nosaka Eiropas līmeņa direktīva, un noteikumi stāsies spēkā 2016. gada 1. jūlijā.

Darba devējam visās darbavietās būs jāveic pārbaudes, vai telpās ir bīstami elektromagnētiskā starojuma avoti, tomēr Labklājības ministrijā saka, – ierindas birojus šie noteikumi īsti neskars.

Galvenokārt tas attieksies uz medicīnas darbiniekiem, kuri, piemēram, strādā ar rentgenu vai datortomogrāfu. Tas nozīmē, ka šiem darbiniekiem būs arī regulāri jāveic veselības pārbaudes.

Jau iepriekš arī paši darbinieki varējuši sekot līdzi elektromagnētiskā lauka līmenim, taču līdz ar jaunajiem noteikumiem jārēķinās ar papildu izmaksām, jo starojuma noteikšanai būs jānolīgst sertificēta laboratorija, tā norāda uzņēmumā Latvijas Mobilais Telefons.

Noteikumu izstrādātāji, Labklājības ministrija, saka darba devējiem, ņemot talkā iekārtu tehnisko specifikāciju, būs jānovērtē, cik augstam elektromagnētiskajam laukam darbinieki ir pakļauti.

To, vai noteikumi no darba devēju puses netiek ignorēti, īpašos reidos nekontrolēs, bet līdz ar jaunajiem noteikumiem vārdu salikums ”elektromagnētiskā lauka radītais risks” būs papildu ieraksts pārbaužu veidlapās.

Noteikumi vairāk domāti profilaktiskai darbinieku aizsardzībai, tomēr uzņēmums, kas nodarbojas ar elektromagnētisko lauku novērtēšanu, saka – riski attiecībā uz ierindas birojiem ir krietni pārspīlēti, lielāka problēma esot, piemēram, ja uz biroja vai dzīvojamās mājas jumta ir mobilo sakaru antena un ir vajadzība salabot tekošu jumtu.

Tāpat arī liels magnētiskais lauks esot dažādās kokapstrādes žāvētavās, rūpnīcās, kur tiek izmantotas krāsnis, kā arī vietās, kur tiek dzēsta informācija no magnētiskajiem datu nesējiem, piemēram, bankās.

Fiziķi norāda, ka ikdienā salīdzinoši maz cilvēku pakļauti augstam elektromagnētiskā lauka līmenim. Pagaidām nav pierādīts, cik nopietnas var būt ilgstošas lauka radītās sekas, īslaicīgi tas varot būt nogurums un miegainība.

Par to, vai tiks paredzēti sodi par noteikumu neievērošanu, pagaidām nav zināms.

Skaties video:

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas