Cilvēki atsakās no latviskiem vārdiem un uzvārdiem, pārceļoties uz ārzemēm

3 komentāri

”Personas tagad mēdz izceļot, un mūsu valodas specifika ar garumzīmēm, mīkstinājuma zīmēm ir īpatnēja, un citās valodās nereti šie vārdi ir grūti izrunājami, līdz ar to vārds un uzvārds tiek izrunāts pilnīgi citādāk un tiek izkropļots,” vienu no vārda maiņas iemesliem minēja Dzimtsarakstu departamenta Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inga Upīte.

Vārda un uzvārda maiņas iemesli mēdz būt dažādi: 40% tiek pie cita uzvārda, ”iestūrējot” laulības ostā, 30% izvēlas dzimtas uzvārdu un vēl 30% uzskata, ka ar savu uzvārdu vai vārdu nespēj iekļauties sabiedrībā.

Kopumā pēdējo 14 gadu laikā Latvijā vārdu ir nomainījuši nedaudz vairāk par diviem tūkstošiem cilvēku, bet uzvārdu – gandrīz 12 tūkstošu.

Vārdu un uzvārdu Latvijā var nomainīt pat uz tādu, kas patīk, galvenais, lai būtu ievērota latviešu valodas pareizrakstības specifika.

Tik vienkārši gan nav ar tautības maiņu. To var mainīt divu paaudžu robežās, kas nozīmē, ka ir iespējams paņemt vecāku un vecvecāku tautību, bet tad tas ar dokumentiem noteikti jāpierāda. Pēdējos trīs gados visbiežāk Latvijā tiek mainīta tautība uz latvieti, vācieti, krievu un ebreju. Šogad tautību nomainījuši arī pieci cilvēki, kas pēc ieraksta pasē bijuši latvieši. Divi kļuvuši par krieviem, viens par ebreju, viens par lietuvieti, bet vēl viens par ukraini.

Plašāk par šo tematu uzziniet, skatoties video!

3 komentāri

TOP komentāri

 • asdf
  0

  asdf

  Uzsplaujot dzimtenei, tu uzsplauj tikai pats sev! Interesanti, ka mana gimene nav neviens, kurs cinas ar nabadzibu, bet visi dzivo Latvija (ar lielo burtu). Taja pasa laika pazistu daudzus, kuri UK dzivo treileri pa cetriem cilvekiem, jo nevar pat atlauties noiret dzivokli. Kapec ta?

  08.10.2014 14:39

 • nu nu
  0

  nu nu

  pec 20 gadiem aizbrauceji arzemes dzivos vel labak ka lidz sim un vinjiem bus uzsplaut tadai dzimtenei.Bet jus tur latvija sitisities ar nabadzibu un karosit ar krieviem,kiniesiem.....ja vel kads karotajs bus palicis un nebus jau arzemes

  08.10.2014 11:35

 • nu ko
  0

  nu ko

  Lai atsakās paši no sevis, bet pēc 20 gadiem ņaudēdami līdīs šurp un bučos zemi, ka dzīvi atnākuši uz Dzimteni.

  08.10.2014 11:05

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas