Cēsu pilsēta palīdz emigrācijā esošajiem cēsiniekiem atgriezies un veidot veiksmīgu biznesu

9 komentāri

Nepietiekamo ienākumu dēļ 24% Latvijas iedzīvotāju joprojām vēlas emigrēt un strādāt ārzemēs – liecina šonedēļ publiskotā TNS Latvia aptauja. Taču atsevišķas Latvijas pašvaldības novērojušas, ka arvien spēcīgāka kļūst arī pretējā straume – reemigrācija jeb atgriešanās atpakaļ Latvijā.

Piemēram, Cēsīs ir jau vairāki veiksmes stāsti, kad Anglijas un Īrijas fabrikās, viesnīcās un bāros nopelnītais ļāvis reemigrantiem atvērt pašiem savus uzņēmumus Latvijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Cēsu novads ir vienīgais Latvijā, kas pašvaldības līmenī ir izstrādājis pats savu reemigrācijas plānu. Domnieki devušies arī uz Īriju un Angliju saukt mājās reiz emigrējušos novadniekus. Vairāki cēsinieki par ārzemēs nopelnīto naudu ir atvēruši savus uzņēmumus.

Jaunajiem uzņēmējiem reemigrantiem pašvaldība dod iespēju izmantot 20 tūkstošus eiro Lielā fonda līdzekļus mazā biznesa uzsākšanai, palīdz atrast telpas, sniedz nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, grāmatvedības un mārketinga konsultācijas.

Cēsu novada domes pārstāvis Kārlis Pots
Reemigrējušo cēsinieku sāktās uzņēmējdarbības formas ir izturējušas ziemas periodu. Tas, ko mēs redzam, patlaban tās ir apkalpojošā sfērā, respektīvi, mazumtirdzniecība un skaistumkopšana, un kafejnīcas. Mēs ceram, ka nākotnē varētu atvērties kādi ražojošie uzņēmumi.

Silvas apģērbu veikals, atvērts pirms diviem mēnešiem, ir pats jaunākais no gada laikā izveidotajiem reemigrantu pieciem uzņēmumiem Cēsīs. Astoņus gadus Anglijā Silva strādāja auto mazgātavā, vēlāk fabrikā. Tur mērķtiecīgi sakrāja 3 tūkstošus eiro, ieguva kontaktus, lai tagad no Anglijas ievestos apģērbus pārdotu Cēsīs.

”Nu tie, kas ir tur, es teiktu, brauciet noteikti atpakaļ. Ir vērts mēģināt, nevis domāt, kā būtu, ja būtu. Es arī tā domāju, bet ir, un iet, viss kārtībā. Var galus savilkt, jūtos labi, pats esi sev priekšnieks,” tā apģērbu veikala Lady Line īpašniece Silva Zavacka, ”naudiņa ir mazāk nekā Anglijā, bet var dzīvot.”

Tieši blakus telpās ir vēl vienas reemigrantes veikals. Ineta atvēra bērnu apģērbu veikalu pērn novembrī, ieguldot Anglijā un Īrijā nopelnītos septiņus tūkstošus eiro. Lēmumu atgriezties un investēt Cēsīs, Inetu iedrošinājusi tieši pašvaldības reemigrācijas programma.

Bērnu apģērbu veikala MiniMe īpašniece Ineta Leimane
Sapnis jau bija kādu laiku, diezgan ilgi, bet tās uzdrīkstēšanās sākumā nebija, tās bailes – tomēr maza pilsēta, vai aizies. Apgrozījums ir labs, jāsaka, pārsteidzoši labs, man prieks, protams, par to. Cilvēku atsaucība ir, diezgan liela ir.

Bizness no rokas iet arī Dinai, kuras skaistumkopšanas salons pēc mēneša svinēs gada jubileju.

Lai arī Cēsīs esot vairāk nekā divdesmit frizētavas un konkurence sīva, tomēr Dinas ideja Anglijas salonu šikumu pārcelt uz mazpilsētu izrādījusies veiksmes formula

Salona Dinastija īpašniece Dina Jandava
Mēs esam šeit laimīgi, ne vienu mirkli nenožēloju, ka esam atgriezušies. Vienpadsmit gadus biju prom, noteikti negrasos doties atpakaļ, šeit esmu izveidojusi savu mazo dinastiju. Pie manis strādā piecas kolēģes, kurām esmu nodrošinājusi darbavietiņas.

Inetas veikalā LNT žurnālists nejauši sastop Lielbritānijā joprojām dzīvojošo Zani, kura Cēsīs ieradusies uz dažām dienām. Viņai nav ambīcijas veidot uzņēmumu, taču apsvērtu strādāt algotu darbu. Tikko bijusi arī uz darba interviju Cēsīs, un solītā alga pat apmierinātu.

”Nu ap 700, 800. Tas jau ir, kā strādā. Vai tu esi ar mieru atgriezties un atkal strādāt tās 12-14 stundas, zinot, ka tur strādā pa kādām astoņām stundām un nopelni labi. Vai tu esi gatavs atgriezties mājās un atkal strādāt 12-14 stundas, un ne jau visur piedāvā to 700 – 800 algu,” tā cēsiniece Lielbritānijā Zane Veide.

Taču no ārzemēm atbraukušo cēsinieku biznesa atbalstīšana ir tikai daļa Cēsu pašvaldības reemigrācijas plāna. Šī ir viena no retajām pilsētām Latvijā, kur katram bērnam individuāli tiek nodrošināts skolotājs-asistents, lai ātrāk iejustos izglītības sistēmā, bet reemigrantu pirmsskolas vecuma bērniem tiek dota priekšroka iegūt vietu bērnudārzā.

9 komentāri

TOP komentāri

 • Cirkačš
  +2

  Cirkačš

  Nu šītā jau nu gan ir traka muldēšana!Cēsis jau nu pilnīgi pagrimušas!

  22.04.2015 11:53

 • Cēsinieks
  +2

  Cēsinieks

  Pilnīgs sviests un meli! Cik daudzi Rozembergu pasūtīja no tiem kurus Viņš aicināja atgriezties? Lai to uzraksta! Te vietējie knapi galus velk kopā, šajā pamestajā nostūrī ar nosaukumu Cēsis.

  21.04.2015 10:25

 • saa
  +1

  saa

  Forši jau lielit cik visiem tagad tur labi..Silva? Cik cilvēkiem.devi darbu? Baigā māksla tirgot angļu lētas drēbes Latvijā par lielu naudu..
  Es arī esmu Cēsniece, neriskeju atgriezties un kur nu vēl tirgot angļu drēbes

  24.04.2015 10:41

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas