Bīstamākās nodarbes, kas var neatgriezeniski sabojāt vasaras brīvlaiku

0 komentāri

Laiks, kad sākas vasaras brīvlaiks un bērni pievēršas aktīvākai atpūtai, liek saspringt glābšanas dienestiem un mediķiem. Pērn vasarā Bērnu slimnīcā palīdzēts vairāk nekā pieciem tūkstošiem bērnu, un ārstu bažas par traumatismu nemazinās.

Deviņgadīgajai Elīzei skolēnu vasaras brīvlaiks beidzies tā arī īsti nesācies. Neveiksmīga brauciena ar velosipēdu dēļ puse vasaras paies ar dzelžos iestiprinātu kāju, tad ģipsī un tad kruķi. Viņai apakšstilba vaļējs lūzums. ”Neredzēju mašīnu, mana draudzene kliedza – mašīna brauc, bet es nedzirdēju, jo es biju aizrāvusies ar braukšanu un neredzēju to mašīnu un ieskrēju mašīnā,” atklāj Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paciente Elīze.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Ar velosipēdu gūtās ir tipiskākās bērnu vasaras traumas. Ja nav ķiveres, tad seko galvaskausa un kakla skriemeļu būtiski bojājumi.
”Ir mīloši vecāki, kas saviem bērniem nopērk velosipēdu, bet nenopērk ķiveri, mūsu skatījumā šie vecāki ir nevis mīloši vecāki, bet potenciāli slepkavas,” kritisks ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Jānis Upenieks.

Arī vēdera atsišana pret velosipēda stūri, strauji bremzējot, ir riskanta. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ķirurgs Jānis Upenieks atklāj iespējamās traumas: ”Aknu bojājums, liesas bojājums un aizkuņģa dziedzera bojājums, kas var radīt dzīvībai bīstamu iekšējo asiņošanu, bieži vien bērni nonāk līdz operācijai, lai glābtu viņu dzīvību.”

Pērnajā vasaras brīvlaikā Bērnu slimnīcā palīdzība sniegta vairāk nekā pieciem tūkstošiem skolēnu, un ar tik lielu traumatismu te rēķinās arī šogad. Problēmas vēl rada skrituļslidas, suņu kodumi un apdegumi grilu un ugunskuru dēļ.

Traumas, kas bērniem gūtas, lēkājot pa batutu, ir viena no jaunākajām tendencēm, saka mediķi. Ja vecāki vēlas saviem bērniem šovasar iegādāties batutu, galvenais, lai apkārt būtu norobežojošais tīkls.

Glābēji brīdina – svarīgi ir bērniem neļaut iet ūdenī līdz kakla līmenim un saulē sakarsušiem. Saraušana krampjos vai ūdens ieraušana balsenē, nepareizi elpojot peldēšanas laikā, ir letāla. ”Tikko mēs ieejam ūdenī dziļāk par kaklu, var notikt pilnīgi viss, var noslīkt arī apsargājamā pludmalē,” skaidro VUGD Rīgas reģiona pārvaldes vecākais inspektors, majors Juris Blūzmanis.

Lielākoties noslīkst puikas, kuri vēlas izrādīties vienaudžiem. ”Noslīkušo ķermenīti iznesot ārā, vecāki ir krastā, tās sāpes un izmisums, kas ir krastā, tik bezpalīdzīgi, ka tik saulainā, smukā dienā var pēkšņi notikt kaut kas tik briesmīgs,” stāsta glābēji. Vecākiem ir jānotestē bērnu peldētprasmes, neļaut iet peldēt vieniem un lēkt ūdenī no augstuma.

Savukārt policija aicina vecākus saviem bērniem vēlreiz piekodināt nekādā gadījumā nedoties līdzi svešiniekiem, un vasaras brīvlaikā tieši rotaļu laukumi un daudzdzīvokļu namu iekšpagalmi kļūst par riska vietām.

Līdzko bērnam ir aizdomas, ka viņu kāds novēro vai izseko, steidzami par to jāziņo vecākiem.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Palīdzi savai ādai elpot! Četri likumi pareizai ādas attīrīšanai

Katru dienu mūsu āda ir pakļauta vides kaitīgajai ietekmei – gaisa un ūdens piesārņojumam, kā arī ultravioletajam starojumam. Pareiza un pilnvērtīga sejas attīrīšana ir pirmā palīdzība nogurušai ādai un svarīgs solis ādas veselības un jauneklīga izskata saglabāšanas virzienā.

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas