Bijušajiem bērnunamu audzēkņiem trūkst pamatiemaņu sadzīvē

0 komentāri

”Es nevarēju pat iedomāties, kā gatavot pusdienas,” tā savu gatavību patstāvīgai dzīvei vērtē kāda jauniete, kura pirms diviem gadiem beidza dzīvot bērnunamā. Latvijā simtiem jauniešu ik gadu atstāj bērnunamus bez sadzīves pamatprasmēm. Amatpersonas problēmas risinājumu saskata jauniešu namu veidošanā, tur bērnunamu audzēkņi mācīsies patstāvīgas dzīves prasmes.

Divdesmit gadus vecā Ineta jau divus gadus dzīvo patstāvīgi kopā ar draugu atsevišķā dzīvoklī Vecumniekos. Šie divi gadi Inetai ir pagājuši, apgūstot elementāras prasmes, kas daudziem var šķist pašsaprotamas. Taču ne Inetai, jo, iznākot no bērnunama, viņa nezināja pat to, kā pagatavot sev pusdienas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

”Es visu esmu iemācījusies, ko es tur nevarēju iemācīties, iemācījos uztaisīt ēst, to, ko nevarēju pat iedomāties, ka mācēšu. Es iemācījos rēķinus apmaksāt, arī saskaitīt tos rēķinus,” stāsta bijusī bērnunama audzēkne Ineta.

Ineta tagad mācās Rīgā arodvidusskolā, taču domā, ka nav izvēlējusies īsto profesiju. Pēc arodskolas pabeigšanas viņa gribētu meklēt kādu citu sirdij tuvāku mācību iestādi, ja vien varēs to atļauties. Taču varbūt būs jāmeklē darbs, un tad mācīšanās nesanāks.

Ainārs ir saņēmis naudas pārskaitījumu un dodas iepirkties. Arī viņam ir divdesmit gadu, bet viņš joprojām nav pametis bērnunamu, jo vēl apgūst profesiju. Ainārs dzīvo jauniešu centrā Rīgā, Mežaparkā. Viņam katras nedēļas sākumā šī pašvaldības iestāde uztic 30 eiro, lai jaunietis pats var doties iepirkties un plānot savus tēriņus.

Rīgā audzēkņiem jauniešu centrā ļauts dzīvot ilgāk par 18 gadiem, kamēr turpinās izglītības iegūšana. Tajā laikā viņi dzīvo iespējami patstāvīgāk – paši plāno savu laiku, izdevumus un mācās rakstīt darba pieteikumus, arī to, kā uzvesties darba pārrunās.

Ir pagājuši jau astoņi gadi, kopš Latvijā durvis vēris pirmais jauniešu centrs, tas ir bērnunams jauniešiem no 15 līdz 18 gadiem. Tagad Latvijā ir 16 šādi jauniešu nami, tajos kopumā mitinās aptuveni pusotrs simts jauniešu.

Lai visi – vairāk nekā 300 ārpus ģimenes aprūpes iestādēs esošie jaunieši – pirms bērnunama pamešanas varētu gatavoties patstāvīgai dzīvei, jauniešu centru skaits ir jādubulto. Tā ir pašvaldību atbildība, kas bieži vien izrādās pārāk smaga nasta.

Viens jauniešu nams paredzēts ne vairāk kā 10 līdz 12 jauniešiem. Līdz 2020. gadam Latvijā iecerēts izveidot 35 šādus jauniešu namus 350 bērniem. Paredzams, ka tad visi bērnu namu audzēkņi, kuri uzsāks patstāvīgu dzīvi, pratīs arī dzīvot patstāvīgi.

0 komentāri

Skaties.lv e-jaunumi

Cik jauki! Tu esi pieteicies e-jaunumiem!

Skaties.lv e-jaunumi

Piesakies aktuālāko un interesantāko ziņu saņemšanai savā e-pasta kastītē!

Kas ir e-jaunumi?
Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Uz XII Jaunatnes dziesmu un deju svētkiem pulcēsies 40 000 Igaunijas jauniešu

Mēdz sacīt, ka latvieši ir liela dziedātāju tauta. Tomēr ar bagātīgām tradicionālo dziesmu un deju tradīcijām var lepoties arī mūsu ziemeļu kaimiņi igauņi. Līdzīgi kā Latvijā Igaunijā dziesmu un deju svētki norisinās ik pēc pieciem gadiem. Savukārt šovasar Tallinas lielākajās estrādēs jau 12. reizi noritēs arī Jaunatnes dziesmu un deju svētki, kas pulcēs tieši jaunākās paaudzes korus un deju kolektīvus no visas Igaunijas.

Vēl par šo tēmu

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas