Barikādēm 25! Cik daudz mēs par tām patiesībā zinām?

1 komentārs

Šajās dienās Latvijā ar dažādiem pasākumiem atceramies 1991. gada janvāra barikādes. Šie 25 gadus senie notikumi tiek vērtēti kā pagrieziena punkts un svarīgs tautas gribas izpausmes brīdis, jo cilvēki apliecināja, ka ir apņēmības pilni sargāt Latvijas neatkarību.

Saspringtā gaisotne, kas valdīja PSRS politiskā un militārā spiediena dēļ, 1991. gada janvārī lika Latvijas Tautas frontei organizēt Vislatvijas tautas manifestāciju. Tā tika izsludināta 13. janvārī.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Bet naktī uz 13. janvāri Latviju sasniedza ziņa, ka Viļņā pie televīzijas torņa PSRS spēki uzbrukuši neapbruņotiem cilvēkiem un sadursmēs nogalināti 14 cilvēki. Reaģējot uz to, Latvijā tika pieņemts lēmums veidot barikādes pie stratēģiski svarīgajiem objektiem. Manifestācija Daugavmalā pulcēja vairāk nekā pusmiljonu cilvēku, un tajā izskanēja aicinājums palikt uz barikādēm.

Foto: barikādes pirms 25 gadiem

Nākamajās dienās notika vairāki OMON kaujinieku uzbrukumi dažādiem objektiem, bet 20. janvāra vakars, kad notika iebrukums Iekšlietu ministrijas ēkā, prasīja piecus upurus. Notikumi Rīgā un Viļņā plaši tika atspoguļoti arī citur pasaulē, un padomju varai nācās piekāpties. Janvāra beigās barikāžu aizstāvji varēja doties mājās.
Kopumā barikāžu laikā Rīgā dzīvību zaudēja septiņi cilvēki un četrpadsmit tika ievainoti. Savukārt barikāžu dalībnieka piemiņas zīmes un pateicības raksti piešķirti vairāk nekā 30 000 cilvēku. Tiek lēsts, ka kopumā barikādēs varēja atrasties aptuveni 50-60 tūkstoši cilvēku.

Video

1 komentārs

TOP komentāri

 • Vija Arāja
  0

  Vija Arāja

  Barikādēm 25! Cik daudz mēs par tām patiesībā zinām?
  Īstās sajūtas jautājiet 30gadīgajiem, ko viņi stāsta par vecākiem, kuri brauca prom no mājām uz barikādēm, un to mani bērni šonedēļ atcerējās, un stāstīja kā tas notika, ko mēs, kā vecāki mājās darījām, kā vārījām zupu un lējām termosos, un kā braucām prom no mājām. Paldies manai meitai Diānai un dēlam Armandam, ka viņi to atceras un saprot tā visa ieguvumu.
  Rakstīju pati sarakstu, kuri pagasta cilvēki brauca uz barikādēm (sevi un draugus nerakstīju). Kāpēc par to, ka mēs tur gājām kaut kas jālemj, mēs gājām par savu pārliecību, un par to nav jāpieliek pensijas, nav vajadzīgi bonusi un atlaides, panācām ko vēlējāmies, un tālāk ir tikai jāstrādā.

  16.01.2016 01:35

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas