Arvien vairāk latviešu izvēlas līgot tautastērpos

0 komentāri

Arvien vairāk ir tādu latviešu, kas Līgo svētkus vēlas svinēt pēc tradīcijām un sagādā sev tautastērpus. Nereti tie tiek šūti, iepriekš rūpīgi izpētot savas saknes un reģiona tradīcijas.

Piemēram, Mārcis un Santa Līviņi par tautastērpiem sapņojuši jau aptuveni desmit gadus, taču šīs idejas realizēšanai ilgi nav varējuši pieķerties. Taču šajos Jāņos sapnis ir piepildījies un tautastērpi – izšūdināti!

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Skatīt vairāk

Foto:

”Mēs visu laiku domājām, ka mums vajag tautastērpu, jo beigu beigās mēs esam latvieši, mēs lepojamies ar to, ka mēs dzīvojam Latvijā, un katram kārtīgam latvietim ir vajadzīgs tautastērps. Taču, protams, ikdiena ir tāda, ka mēs skrienam un strādājam. Tad nāk bērni un nav laika. Tomēr pirms gada, pateicoties manam vīram, sākām “organizēties” un tos tautas tērpus arī uztaisījām,” stāsta Santa.

Mārcis Santai sameklējis aušanas darbnīcu Naukšēnos, kur tautastērpus ar rokas stellēm auž meistare Rasa Ozoliņa. Līdz ar to ikviens viņas izstrādājums ir unikāls roku darbs. Tā kā Santa dzimusi Alūksnē, bet augusi Gaujienā, gribējies, lai arī tautastērps ir raksturīgs Vidzemei. Taču pētot etnogrāfiju, atskārtusi, ka tā īsti pie sirds neiet šī novada krāsas.

“Kaut arī es esmu latviete un man vajadzētu varbūt būtu patikt nu kā jau latviešiem – tādi pelēcīgi un baltie toņi, man tomēr kaut kā tās krāsas tādas košas gribējās! Tad es sameklēju Vijciema brunčus, kas arī patiesībā ir no Vidzemes. Man ļoti patika tieši krāsu salikums un tā arī tapa brunči un blūze – tā ir Bilskas blūze. Pēc būtības šis ir Vidzemes tautas tērps,” stāsta Santa.

Santas tautastērps tapa gada garumā, jo, tā kā ģimenei pieteicās bērniņš, izpalika vairākas tā laikošanas. Tautastērpu gan varot uzšūt arī dažu mēnešu laikā, tomēr vienmēr jārēķinās ar neparedzētām situācijām.

Skaties video!

0 komentāri
Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Kā atrast dāvanas, izvairoties no Ziemassvētku kņadas?

Ir pieņemts domāt, ka Ziemassvētku laikam ir jābūt mierīgākajam un klusākajam laikam gadā. Tomēr pirmssvētku periods parasti ir pilns ar steigu, simts darbiem, pirkumiem, rosīšanos virtuvē un nebeidzamiem sarakstiem. Kā iegādāties Ziemassvētku dāvanas, lai tas nepārvēršas galvassāpēs?

Preces vai dāvanu kartes – kura ir labākā dāvanu izvēle?

Preces vai dāvanu kartes - kura ir labākā dāvanu izvēle?

Dāvanas izvēlēties nekad nav vienkārši. Jo ļaunāk, ja tas ir kļuvis par pienākumu. Ziemassvētku laiks ir neizbēgams dāvināšanas (un arī saņemšanas) laiks, kas nozīmē – ir jāmeklē un jāpērk dāvanas! Tomēr, ja šis process kļūst par tukšu pienākumu, tas var sagādāt nevajadzīgu stresu un pat negatīvas emocijas. Katru gadu viens un tas pats… Ja tā ir noticis – šogad vajag censties paskatīties uz dāvanu meklēšanu un gatavošanu pavisam citā gaismā! Lasi tālāk un uzzini – kā!

Vēl šajā sadaļā

Laika ziņas